Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Öt európai film, amit érdemes volt megnézni 2024-ben

2024. december 28. 16:55
Miközben Hollywood kreatív válságban szenved, és a remake-ek, univerzumépítések meg folytatások között nagyítóval kell keresni az eredeti ötleteket, az európai alkotók köszönik szépen, jól vannak. Hozunk öt példát az idei termésből.

Miénk lesz a holnap / C'è ancora domani

Paola Cortellesi fekete-fehér filmje a családon belüli erőszak témakörével foglalkozik, története a második világháborúból éppen csak felocsúdó Olaszországban játszódik. Fő kérdése, hogyan lehet kimozdulni az elnyomásból egy olyan társadalomban, ahol az számít deviáns, szokatlan viselkedésnek, amikor valaki arról beszél: nem kell, nem szabad mindent eltűrni. A kemény témát fekete humorral oldja, miközben gyönyörű képi világot teremt: minden képkockája tökéletesen megkomponált, a fény-árnyék viszonyrendszer a fekete-fehér filmen méginkább kiemeli a kompozíció értékeit. 

Futni mentem

Herendi Gábor nulla pénzből készítette el az elmúlt évek legszerethetőbb és legszórakoztatóbb magyar vígjátékát, ami igazából nem mond semmi nagyot, csak elmesél egy történetet, de azt olyan könnyeden, erőlködés nélkül, ellenben szívvel és szeretettel teszi, amit ritkán látni magyar filmeknél mostanában. Egyszerre mutat be különböző női sorsokat, párkapcsolati dinamikákat, beszél a család fontosságáról, a címben is jelzett futásról, amit nem hazudik el, nem az életmód magazinok könnyedségével ábrázolja, hanem kimondja: aki még sosem futott, annak igenis szenvedéssel, kínlódással és küzdelmekkel teli időszak lesz az eleje – és a befektetett energiához és időhöz mérten katartikus az első nagy megmérettetés. 

A változás valutája / Zwei zu eins

Aki azt állítja, hogy a németeknek nincs humoruk, azt elvinném A változás valutája vetítésére, aztán utána próbálja megvédeni az álláspontját! Natja Brunckhorst filmje nagyon szórakoztató, és nekünk, a keleti blokk gyermekeinek a rendszerváltás-korabeli nosztalgia újabb élményréteget teremt.  A sztori alapja röviden annyi, hogy Németország újraegyesítésekor, amikor megszűnt a keleti pénz és a lakosság nyugatnémet márkára válthatta azt, főhőseink rábukkannak a lerakatra, ahol a bevont pénzt őrzik – csakhogy van még három napjuk, hogy a zsákszámra álló valutát fizetőképes pénznemre váltsák.

Január 2.

Szilágyi Zsófia új filmjében egyetlen nap történetét meséli el: Klára válik a férjétől, különköltözik, a hurcolkodásban barátnője, Ági segít neki. Az egész nap azzal telik, hogy csomagokkal felpakolva oda-vissza autóznak a régi és az új otthon között, közben pedig beszélgetnek: kapcsolatokról, sorsokról, az életről. Nincs elképesztő látványvilág, nincsenek trükkök, nincsenek váratlan fordulatok: a film nem akar többet, mint megmutatni egyetlen napot az életből, és azon keresztül magát az életet.

Smoke Sauna Sisterhood

Végül a játékfilmek után egy dokumentumfilmet is ajánlok. Anna Hints az észt szaunakultúrát mutatja be. Ezúttal nem a csillogó-villogó sokcsillagos hotelek wellnes-részlegében járunk, hanem az erdőben, egy tóparti kis viskóban. Hints filmje egyszerre mutatja meg a szaunázás kulturtörténetét, aminek a skandináv és balti országokban több évezredes hagyományai vannak: szertartások, varázslások, a hétköznapi élet megannyi eseménye kötődik hozzá. Közben pedig női sorsokkal ismerkedhetünk meg: az asszonyok, akik újra meg újra összegyűlnek ebben a viskóban, egyre mélyebbre engedik egymást, megnyílnak egymás előtt – és előttünk, és feltárulnak olyan történetek, amik egyébként nem látnának napvilágot, amikről csak a szauna füstös félhomályában tudunk beszélni.

Ezek a filmek mind láthatók voltak Veszprémben is, így arra bátorítom az olvasóinkat, hogy 2025-ben is figyeljék a helyi mozik – a Foton, a Cinema City Balaton Plaza és az Agóra filmklub – programját, mert igazán értékes alkotásokat is lehet találni a kínálatban. 

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Vajon hogyan vesztettük el egymást? kultúra Vajon hogyan vesztettük el egymást? Hogy lehet az, hogy még akkor is egyedül vagyunk, amikor épp nem vagyunk egyedül?! 2024. december 30. 0:14 A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki közélet A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki Lugosi Béla, eredeti nevén Blaskó Béla Ferenc Dezső, 1882. október 20-án született Lugoson. Neve egybeforrt Drakula gróf karakterével, amelyet először 1931-ben alakított, azonban élete sokkal több volt, mint egyetlen szerep. Művésznevét szülőhelye, Lugos után vette fel. 2024. december 26. 12:42 Ki hozza az ajándékot? Ki hozza az ajándékot? A karácsony az ünnepi ételek és a családi összejövetelek időszaka, amely az ajándékozás örömének is kiemelt helyet biztosít. Az, hogy ki hozza az ajándékokat a gyerekeknek, országonként, sőt régiónként is eltérő, és az ünnepi hagyományok színes palettáját tükrözi. 2024. december 24. 12:58 A Mikulás és a mesevilág varázsa A Mikulás és a mesevilág varázsa A gyermekkor egyik legvarázslatosabb időszaka az adventi készülődés, amelynek fontos része a Mikulás mítikus figurájába vetett hit. A Mikulás-történetek és egyéb mesevilágok amellett, hogy természetesen szórakoztatják a gyermekeket, pszichológiai szempontból is jelentős hatással vannak a fejlődésükre. Vajon milyen szerepet játszik a Mikulás mítikus alakja a gyermekek érzelmi, szociális és kognitív fejlődésében? 2024. december 23. 17:09

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.