Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 24. Emma
Veszprém
7°C
2024. november 24. Emma
Veszprém
7°C

Éljenek a balfácánok!

2010. augusztus 13. 0:52
Augusztus 13. a balkezesek világnapja. Egykor máglyán égették el az ördög fattyát, ma már balkezes egeret kaphat, ha fordítva van bekötve.

Amikor integetünk, keresztbe tesszük a lábunkat, tapsolunk, vakarózunk, felemeljük az egyik szemöldökünket, belekukkantunk a teleszkópba vagy a fülünkhöz emeljük a telefont kénytelenek vagyunk előnyt adni a testünk egyik oldalának. Ez egy azonnali, határozott és világos döntés, amely természetesen teljesen önkéntelen. Ilyenkor senki sem tűnődik például azon, hogy melyik kezével integessen. Hogy mikor és melyik testrészünknek, pontosabban testünk melyik felének adunk előnyt attól függ, miként alakultak ki azok a szokásaink, amelyeket a test lateralitása azaz az "oladalassága" irányít.

Tíz közül egy

Tíz ember közül egy balkezes. Az utóbbi években úgy tűnhet, hogy többen vannak, mint korábban, mert a szülők ma már tudják, a balkezesség nem fogyatékosság s nem kényszerítik erővel a csemetéjüket a "szép" kezének használatára. Korábban azzal gyötörték a balkezeseket, hogy megpróbálták erőszakkal a jobb kezük használatára kényszeríteni őket, amely erőfeszítés olykor sikerrel is járhatott, de tartós károsodást okozott, mert a gyermek például dadogós lett. Az igazi balkezes, amint kilépett az iskolából, ismét a bal kezébe vette a ceruzát. Sokuk éppen ennek az erőszaknak köszönhette, hogy mindkét kezével tudott írni, ám minden más cselekvésben megmaradt balkezesnek.

Az élővilágban csak az embernek van meg az a tulajdonsága, hogy a testének egyik felét előnyben részesíti a másikkal szemben, hogy többet dolgoztatja, illetve hogy a másik fele ügyetlenebb, alkalmatlanabb, mint a "jobbik" amely sokunknál mégsem az. A kisbabák mindkét kezüket és testük mindkét felét használják, majd a fejlődésük folyamán hol az egyik felüknek, hol a másiknak adnak előnyt. A 2-3 éves gyermekek mindkét felüket azonos arányban használják. Négyévesen korban kezd stabilizálódni, hogy jobb vagy bal kezes lesz-e a gyermek és amikor iskolába indul, akkor már nagyobbára tudja melyik kezében tartja szívesebben a ceruzát. Ilyenkor az ember egyik fele már egyértelműen "felsőbbrendűbb" a másiknál.

Balfékek mindenütt

A balkezeseket azonban ma is sokhelyütt sutáknak és másodrangúaknak tartják, pedig ismeretes hogy számos világhírű tudós és művész volt balkezes. Szóhasználatunkban is megmaradtak olyan elmarasztaló minősítések, amelyek a balkezességből erednek: balfék, balfácán, baleset, kétbalkezes, balkeresztet vetnek valamire amiről lemondanak, baljósak a rossz jelek, balul üt ki valami, ami nem sikerül, eltűnik a balfenéken. Számos nyelvben a balkezeseket sértő csúfnevekkel illetik. A latin sinister balkezest jelent ám ma a rossz, sötét, vészjósló embert nevezik így. A francia gauche főnév nem csak azt jelenti, hogy balkezes, hanem egyben esetlent, ügyetlent is jelent, akár a szerb levak, amely kifejezés még ennél is elmarasztalóbb, az olasz mancino a balkezes, de a nyomorék is, a portugál balkezes a canhoto, egyben a gyenge és rosszindulatú ember. A spanyol azurdos, balkezes, főnévből származik a zurdo kifejezés, amely tévutat jelent.

Jobbkezesnek áll a világ

A balkezeseknek azonban ma sincs könnyű dolgok a jobbkezes világában. Egy egész sor szakma nem nekik való, mert az eszközöket és szerszámokat a jobbkezesek számára készültek. Nem lehet például asztalos, mert nincs balkezes szerszám, vagy mondjuk operatőr, mert a kamera a jobbkezes használatra készült. Nehezen tudják használni az ollót vagy a konzervnyitót, a hámozó kést stb. Arról nem is szólva, hogy a terítékek mindig jobbkezesek, jobb kézzel parolázunk, szalutálunk. A balkezeseknek nem marad más hátra, mint beletörődni abba, hogy a világot jobbkezeseknek rendezték be. A világ nagyvárosaiban azonban már vannak boltok, amelyek a balkezeseket látják el szerszámmal, az első harminc évvel ezelőtt nyílt Londonban. Minden esetre a sportéletben már régen gondolnak ezekre a dolgokra, így például a jégkorongozóknál van jobbos és balos ütő. De van már balos elektromos gitár és természetesen egér is.

Világklasszis balkezesek

A jobbkezes például tíz kérdésre legalább egyszer vagy kétszer ballal fog válaszolni és ez vonatkozik a balkezesekre is. Egyik oldalunkat előnyben részesítjük ugyan, de a másik felünk sem egészen "balfácán". És ezentúl ne bántsuk a kis sutát, ne tanítsuk a szép kezével írni, mert a dolog balul sülhet el. Gondoljunk arra, hogy hány híres személyiség volt balkezes: Cézár és Leonardo da Vinci és Petőfi, Napóleon, Nagy Sándor, Einstein, Paul McCartney, Robert De Niro, Brad Pitt, Demi Moor és több amerikai elnök, például Benjamin Franklin, Kennedy, George Bush, Bill Clinton, Obama …

 Teszteljük magunk!

Első látásra könnyű besorolni az embereket a jobbosok és a balosok közé, ám minden jobbkezesnek vannak balos műveletei, és fordítva. Ezekre a dolgokra az ember nem figyel, nem tudatosan idegződtek be. Van néhány nagyon egyszerű teszt amelyek alapján magunk is megállapíthatjuk, mennyiben vagyunk balosok vagy jobbosok. A következő műveleteknél kell, megfigyelni melyik kezünket használjuk:
Gondoljon arra, hogy viszket a háta, melyik kezével vakarja meg? Fonja össze az ujjait a kezén. Melyik hüvelykujja van felül? Melyik szemével kacsint? A tegye a kezeit a háta mögé. Melyik kezével fogja a másikat? Ha rosszul hall, melyik füléhez emeli a kezét? Mutasson hármat az ujjaival. Melyik kezével teszi? És melyik mutatóujjával számolná meg a kezén a három felmutatott ujját? Arcával érintse meg a vállát. Melyik vállára hajtotta a fejét? Tegye keresztbe a kezét. Melyik keze van felül? S végül a legérdekesebb: Mutasson az ujjával egy távolabbi kis tárgyra. Ezután csukja be a szemét és egyenként kinyitva nézzen a tárgyra. Amikor a "jó" szemével néz akkor az ujja fedi a tárgyat. A másik szemének majd úgy tűnik, mintha az ujját elmozdította volna.

Gombás Gabriella

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.