Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2025. május 3. Tímea
2025. május 3. Tímea

Magyar diákok kérdéseire válaszolnak a Mennyei Palota kínai űrállomáson

2025. február 18. 11:41
A Kínai Nagykövetség és a China Manned Space űrügynökség felajánlására magyar diákok által összeállított kérdésekre válaszolnak és általuk kitalált kísérleteket terveznek bemutatni a Mennyei Palota kínai űrállomáson. A kérdésekből és a kísérletekből űrbéli film is készül.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló pályázatot hirdetett, melyre az ország minden térségéből várnak kérdéseket, általános iskola felső tagozatos, középiskolás és a főiskolás-egyetemista diákoktól. A pályázat révén a magyar fiatalok megismerhetik a kínai űrállomáson zajló életet és kutatómunkát, szellemi termékeik pedig kijuthatnak a világűrbe – tájékoztatta a Svábhegyi Csillagvizsgáló hétfőn az MTI-t.

A Kínai Népköztársaság Magyarországi Nagykövetségének kezdeményezésével közös kínai-magyar edukációs és tudománynépszerűsítési űrprojekt indul a Chinese Manned Space kínai űrügynökség, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Nemzetközi Kapcsolatok Osztálya, a Svábhegyi Csillagvizsgáló és kreatív magyar diákok közreműködésével – olvasható a közleményben.

Mint írják, a diákok egyik feladata űrkutatással és az űrbéli mindennapi élettel kapcsolatos kérdéseket feltenni. A másik feladat, hogy egyszerű, de ötletes, az űrállomáson fellelhető eszközökkel megvalósítható demonstrációs kísérleteket találjanak ki a súlytalanságban látható jelenségek bemutatására. A beérkező pályázatokból a Svábhegyi Csillagvizsgáló által felkért szakmai zsűri fogja kiválogatni a 15 legizgalmasabb kérdést, és 2 kísérletet, amelyek kijuthatnak a világűrbe.

A Mennyei Palota egy renderelt képen (illusztráció: Shujianyang / Wikimedia)A Mennyei Palota egy renderelt képen (illusztráció: Shujianyang / Wikimedia)

A kérdéseket és a kísérletek megvalósíthatóságát a China Manned Space űrügynökség bírálja el, és amelyek "űrutazásra" érdemesek, felkerülnek a Mennyei Palota űrállomásra, ahol jelenleg a Sencsou-19 küldetés háromtagú személyzete teljesít szolgálatot, köztük Vang Haocö, az első civil női fedélzeti mérnök. Az űrállomás személyzete egy rendhagyó űrbéli tanóra részeként fogja megválaszolni a magyar diákok 15 legjobb kérdését mintegy 30 percben, és lehetőségektől függően egy-két egyszerű kísérletet is végrehajtanak. A Mennyei Palota űrállomáson készült oktatófilmen a kérdező diákok nevét, iskoláját és lakóhelyét is feltüntetik majd.

Az elkészült űrbéli tanórát ünnepélyes keretek között, a Magyar Tudományos Akadémia székházában tervezik levetíteni júniusban, a Magyar Tudomány Ünnepe 2025/2026 rendezvénysorozat elemeként. A filmvetítésre azokat a diákokat is meghívják, akiknek a kérdései vagy kísérletei sikeresen kijutottak a kínai űrállomásra - olvasható az összegzésben.

Az Irány a Mennyei Palota! egy különleges edukációs, pályaorientációs és bevonási lehetőség a magyar diákok számára, hogy a világ legmodernebb űrállomásán zajló életet és kutatómunkát első kézből megismerjék – hangsúlyozzák a közleményben. Mint írják, hasonló együttműködés eddig mindössze az Egyesült Államokkal, Szerbiával és Bulgáriával történt, így a magyar diákok képviselhetik a negyedik nemzetet, akik az űrállomásra jutnak, és akik számára kínai űrhajós kollégák tartanak élmény tanórát.

A pályázat beadási határideje március 11., 23 óra. Az érdeklődők a regisztrációs űrlapot a https://svabhegyicsillagvizsgalo.hu/mennyeipalota linken találhatják meg - áll az összegzésben.

vehir
vehir
vehir
vehir.hu
további cikkek
1O4A3256
1O4A3256
1O4A3256
Kapu Tibor május 29-én indul a Nemzetközi Űrállomásra Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós, 2025. május 29-én elindul a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére - jelentette be kedden a Facebookra feltöltött videójában Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos. 2025. április 29. 18:06
riaskrokod2
riaskrokod2
riaskrokod2
Még a 19. században is élhettek óriáskrokodilok, sikerüket magyar kutatók vizsgálták A kihalt Deinosuchus, Észak-Amerika vizes élőhelyeinek egykori csúcsragadozója még a nagy dinoszauruszokra is veszélyt jelentett. Rabi Márton kutatócsoportja a Communication Biology-ban fejti ki, mi lehetett e "szörnyűséges" lény sikerének titka 82-75 millió évvel ezelőtt. A kutatók szerint rokonai, a ma élő fajok óriás példányai főként az élőhelyek sorvadása miatt tűntek el a 19. században. 2025. április 26. 21:39
pannon_0415-4
pannon_0415-4
pannon_0415-4
Soha nem volt ekkora szükség a tudományra A Műszaki Kémiai Napok hosszú múltra visszatekintő, több napon át tartó konferenciasorozat, mely idén 53. alkalommal nyitja meg kapuit a tudomány szolgálatában.  2025. április 15. 21:17
1O4A5274 (1)
1O4A5274 (1)
1O4A5274 (1)
Tudomány a kocsmában: mitől válnak valóságossá a válságok? Ki gondolta volna, hogy az olyan globális kríziseket, mint az éghajlatváltozás önmagában nem is tudnánk értelmezni. A kulturális eszközrendszerünk színezi meg és teszi beszédtémává, elemezhetővé. A Tudomány a kocsmában legutóbbi rendezvényén ezt a közel sem egyszerű témát boncolgatták a Pannon Egyetem oktatói kocsmai keretek közt és tették érthetővé mindenkinek a társadalmunk olyan rezdüléseit, amikkel együtt élünk, mégsem figyeltünk fel rájuk soha. De hogy kerültek ide a zombik és a mesterséges intelligencia? 2025. április 8. 11:16

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.