Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2025. május 3. Tímea
2025. május 3. Tímea

Ingyenesen megtekinthető előadás a Hangvillában a roma holokausztról

2025. február 18. 11:36
Összművészeti színielőadás sorozattal tiszteleg a roma holokauszt áldozatainak emléke előtt a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért (KKETTK) Alapítvány legújabb produkciója. A holokauszt 80. évfordulója alkalmából készült Piros esőt kortyolt a föld – Nyolcvan évvel ezelőtt című látványos, élő zenés betétekkel átszőtt színházi előadást október 28-án, a Hagyományok Házában láthatta először a közönség. A produkció a roma kultúra szimbólumaival, mozgáskultúrájával kiegészülve teszi a fiatalok számára is átélhetővé a cigány népirtás sokáig kibeszéletlen és meghamisított történelmi tragédiáját, felidézve az áldozatokra való emlékezés súlyát és fontosságát is.

A nemzetiszocializmus ideológiája a zsidók mellett a cigányokat is alsóbbrendű fajnak nyilvánította. A cigányokat mind Németországban, mind pedig a nácik által megszállt országokban üldözték. A zsidókhoz hasonlóan a jogok megvonása, gettósítás, deportálás, majd kényszermunka és megsemmisítés lett az osztályrésze több ezer romának. A roma holokauszt, azaz a porrajmos – eredeti jelentése elnyeletés, elpusztítás – a legsötétebb időszak az európai cigányság történetében.

Soha nem fordult elő korábban, hogy Európában ilyen módon, tömegesen és szervezetten üldözték volna a cigányokat. 1944. augusztus 2-ról 3-ra virradóra, egyetlen éjszaka alatt közel háromezer, az auschwitzi cigánytáborban raboskodó romát gázosított el a tábor SS-személyzete. A Cigány Világszövetség 1972-ben augusztus 2-át a roma holokauszt emléknapjává nyilvánította.

A magyarországi holokauszt 80. évfordulóján, a roma áldozatoknak állít emléket a Piros esőt kortyolt a föld – Nyolcvan évvel ezelőtt című darab. A produkciót a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány felkérésére Horváth Csaba, a Forte Társulat alapítója állította színpadra. Az összművészeti előadás szövegkönyvét Ugron Zsolna József Attila-díjas író, a Kertész Imre Intézet művészeti igazgatója írta és dramatizálta. A színpadi mű ötletét Schmidt Mária történészprofesszor, a KKETTK Alapítvány főigazgatója adta.

A darab szövegkönyve elsősorban a túlélők vallomásaira és a tragédiát feldolgozó, arra reflektáló költeményekre épül. Az ingyenesen megtekinthető előadás személyes sorsokon keresztül idézi meg a népirtás rettenetét, fejet hajtva a túlélők szenvedései és az áldozatok emléke előtt.

Az előadás időpontja: 2025. február 20. 19:00 Hangvilla 

Az előadás ingyenes, de regisztrációköteles: a regisztracio@kerteszintezet.hu címre várják az érdeklődők jelentkezését.

vehir
vehir
vehir
vehir.hu

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.