A 10 millió fa mozgalmat 2019-ben alapították meg, fő üzenete pedig az volt, hogy senki ne maradjon tétlen a klímaváltozással szembesülve, és mindenki a saját eszközeihez és lehetőségeihez mérten tegyen az ügy érdekében egy fa elültetésével.
Veszprém már a mozgalom indulásakor csatlakozott hozzá, akkor önkéntesek bevonásával csak ebben a projektben tizenöt helyszínen több mint 120 facsemetét ültettek el.
Ugyanezen kezdeményezés hirdette meg tavaly, hogy március 1-je legyen a Nemzeti Faültetés Napja, ekkor országszerte több ezer facsemete elültetését tűzték ki.
Veszprémben általában őszre időzítik a faültetéseket, mert a tapasztalatok szerint az ilyenkor elültetett fák sokkal jobb eséllyel erednek meg. Ezt Kovács Áron önkormányzati képviselő mondta szombaton délelőtt a belvárosi liget szélén, ahol figyelemfelhívó céllal, csatlakozva az akcióhoz egy csüngő japán díszcseresznyét ültettek el.
A képviselő hozzátette, Veszprém történelmi és épített örökségein túl természeti erőforrásaival is kiemelkedik a magyar városok sorából. Az Európai Unió ajánlása szerint egy településen 25 négyzetméternyi zöldfelületnek kell jutnia egy lakosra, ez az arány Veszprémben jelenleg 31 négyzetméter. Ezenkívül már önkormányzati rendelet is védi a városi növényzetet, valamint egyedülálló módon szinte száz százalékosan elkészült Veszprém fakatasztere.
A fakivágások és ültetések aránya is pozitív mérleget mutat, évente átlagosan 200-300 új fát ültetnek el, miközben a különböző építkezések során, vagy, ha elpusztultak, ennél kevesebbet vágnak ki.
Erről árulkodnak Veszprém Zöldfelületi stratégiájának adatai is, ami 2013 óta jegyzi, hogy hány fát vágtak ki és hányat ültettek a városban.