Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Nem csak a pillanatot lehet megörökíteni egy képen

2025. március 8. 4:00
Guáth Viktória példája bizonyítja, hogy sohasem késő elkezdeni, vagyis az ő esetében újrakezdeni valamit. A veszprémi művésznő hosszú évek kihagyása után bő tíz évvel ezelőtt ült le ismét az üres papírlap elé, hogy két legjobb barátjával, a színesceruzákkal és akvarellfestékkel megelevenítse emlékeit és érzéseit. Az így megszületett művekből az Agórában nyílt kiállítás.

Guáth Viktóriától rajzszakos általános iskolai tanárként sohasem állt távol az alkotás. Csakhogy, ahogy ő fogalmazott, a Botev Iskolában eltöltött negyven éve alatt azt a kreativitást, amit a rajzolás megkövetel, inkább a gyerekek motivációjára fordította. 2014-ben viszont, főleg családja bíztatására ismét elővette a ceruzáit és ecseteit, azóta pedig több tucat mű látott napvilágot, amelyekkel most a közönség előtt is bemutatkozott az Agóra emeleti kiállítótermébe szervezett tárlaton, ami egyszerűen csak az „Áramlatok” címet kapta.

A csütörtök délutáni megnyitón Kelemen Marcel festőművész vállalta, hogy segíti a közönséget bevezetni Viktória sajátos művészi látásmódjába. Az alkotások ugyanis tökéletesen visszatükrözik azt, hogy egy képpel nemcsak a pillanatot lehet megörökíteni, hanem akár egy folyamatot is.

A harminc kiállított alkotás főleg a természet motívumaiból merít, amelyek ugyan egymásba olvadnak, de sohasem keresztezik egymást tolakodóan. Így pedig hosszan nézve őket segítenek elidőzni abban a hangulatban, amihez Viktória az átélt élményeiből, érzéseiből inspirálódott. Legyen szó egy régebbi túrázásról, vagy egyszerűen a patakban hullámzó vízi növények táncáról.

A művésznő számára a rajzolás vagy festés a nyugalmat és feltöltődést hozza el. Ezt már ő mondta el magáról, hozzátéve, hogy két kedvenc technikája a színes rajzolás és az akvarellfesték. Ezeket tökéletesítette részben korábbi tanulmányaira alapozva, részben különböző workshopokon keresztül, részben pedig autodidakta módon.

Guáth Viktória kiállítását március 31-ig bárki megtekintheti az Agórában.

Hajas Bálint
Vámosi Patrik
további cikkek
Érkezik az ötödik Holtszezon: fókuszban az irodalom és annak határterületei kultúra Érkezik az ötödik Holtszezon: fókuszban az irodalom és annak határterületei Február 20. és 22. között immár ötödik alkalommal válik Veszprém belvárosa a Holtszezon Kortárs Irodalmi Fesztivál pezsgő helyszínévé. A többnapos esemény ezúttal is a kortárs irodalom, a társművészetek és a popkultúra határterületein mozogva kínál sűrű és sokszínű programot. Itt lesz Tóth Krisztina, Vecsei H. Miklós, Visky András, Tóth Marcsi, és még sokan mások... tegnap 22:48 21 kategóriában nyerhetik el idén a filmesek a Magyar Mozgókép Díjakat kultúra 21 kategóriában nyerhetik el idén a filmesek a Magyar Mozgókép Díjakat Február 28-ig lehet nevezni az 2026-os Magyar Mozgókép Díjra, amit a hagyományoknak megfelelően az éves magyar filmtermést felvonultató MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon adnak át. tegnap 10:31 „Ha vállalod önmagad, nagyot nyertél” kultúra „Ha vállalod önmagad, nagyot nyertél” Színész, rendező, dalszerző – és mindenekelőtt érzékeny megfigyelője annak a világnak, amelyben élünk. Máté P. Gábor pályája az elmúlt másfél évtizedben látványosan kitágult: a színházi deszkáktól a filmvászonig, a mesedaraboktól a társadalmi valóságig, a dalszövegírástól az önálló zenei albumokig vezet az útja. Alkotói döntésekről, morális határhelyzetekről, a COVID idején született, díjnyertes kisjátékfilmjéről, a zene felszabadító erejéről és az önazonosságról is beszélgettünk vele. 2026. január 14. 12:20

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.