Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Hamuszürkére festette a Holdat a földfény

2025. március 8. 9:28
Ladányi Tamás, nemzetközileg elismert veszprémi asztrofotós a naptári tavasz első napján kapta lencsevégre a holdsarlót egy egészen elképesztő kompozícióban.

Hamuszürke fénynek nevezte Ladányi Tamás a National Geographic oldalára írt bejegyzésében azt, ahogyan égi kísérőnk március 1-jén este a ragyogott az égbolton, kiegészítve az újhold utáni első vékony a holdsarlót.

„Ebben az időszakban a Holdról szemlélve a Föld teliföld fázisa könyékén jár, és rengeteg fényt sugároz vissza. Így még a relatíve alacsony albedójú holdfelszín árnyékban levő részére is bőven jut fény, az ívet derengően szürkés koronggá kikerekítve. Földfényként való megnevezése ezért is találóan sokatmondó.” – írta az asztrofotós, akinek a Historia kertből sikerült a székesegyház kivilágított tornya mellett lefotóznia a Holdat.

Ladányi Tamás fotójaLadányi Tamás fotója

„Egyetlen expozíciót alkalmazva külön kihívás a megfelelő mélységélesség alkalmazása, azaz, hogy a közelben levő előtér és a végtelenben levő Hold is éles legyen a képen. Ezt f/13, tehát viszonylag szűk rekesz alkalmazásával tudtam elérni, ami extrém magas érzékenységgel társult. Hosszabb expozíciós időt (1/4 s) nem lehetett alkalmazni, mert akkor a képen a Hold bemozdul.” – osztotta meg a technikai részleteket a fénykép elkészüléséről Ladányi Tamás.

A következő vékony holdsarlót március 30-án lehet majd megfigyelni az esti órákban nyugati irányban, ahol 10 fokkal fog a horizont felett tartózkodni.

vehir.hu
további cikkek
A sarki fény után újabb izgalmas égi jelenséget kapott lencsevégre a világhírű veszprémi asztrofotós A sarki fény után újabb izgalmas égi jelenséget kapott lencsevégre a világhírű veszprémi asztrofotós Ladányi Tamás képén egyszerre látszódnak azok a napfoltcsoportok, amelyek a múlt pénteki sarki fényt okozták, miközben átrepül előttük egy menetrend szerinti Boeing 737-es repülőgép. 2024. május 15. 13:29 A csillagos ég mindenkié – Ladányi Tamás asztrofotósnak nyílt kiállítása A csillagos ég mindenkié – Ladányi Tamás asztrofotósnak nyílt kiállítása Szombat délelőtt az Agórában nyílt meg Ladányi Tamás kiállítása, melynek címe Veszprém felett az ég. A rendezvény a Magyar Fotográfia Napja alkalmából egész nap várja az érdeklődőket, az erről szóló konferencia mélyebben is láttatja a fotográfia mesterségét. 2023. augusztus 26. 16:13 „Az égbolt is egyfajta térképnek tűnt, ott is hamar megtanultam tájékozódni” „Az égbolt is egyfajta térképnek tűnt, ott is hamar megtanultam tájékozódni” Ha van egy családi fészek, ahol a gyerekek esténként nem feltétlenül mesét, sokkal inkább csillagokat néznek, az csakis Ladányi Tamás otthona lehet. Ladányi Tamás asztrofotográfust már egészen kiskorában foglalkoztatta az égbolt végtelen világa. Első megfigyelése még iskolás éveire datálódik: 1985-ben sikerült a Halley-üstököst észlelnie. Munkái – többek között – a National Geographic magazinjában is megjelennek, fotói mellé pedig – jó írói vénájának köszönhetően – maga írja a szövegeket. Ladányi Tamás az az asztrofotográfus, aki szó szerint hazaviszi a munkát, hiszen nem titok, hogy kertjében saját maga építette meg csillagvizsgálóját… 2020. április 19. 13:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.