A Szabad Sajtó díj Veszprém saját díja, amit minden évben egyszer adnak oda, hagyományosan a március 15-ei magyar sajtó napjához kapcsolódóan. Ahogy a díjról szóló rendelet is írja, olyan személy vagy szervezet kaphatja meg, aki kiemelkedő érdemeket szerzett a helyi információszolgáltatásban, vagyis újságírók, fotósok, vagy bárki, aki valamilyen módon a helyi médiában tevékenykedik.
A felterjesztéseket bármelyik veszprémi magánszemély megteheti, a döntést pedig a polgármesterből, alpolgármesterekből és a városi képviselő-testület frakcióvezetőiből álló bizottság hozza meg.
Idén az ő döntésük értelmében a Séd veszprémi kritikai lap szerkesztősége részesülhetett a díjban.
Veszprémben immáron tíz éve szerkesztik a kritikai folyóiratot. Beágyazódott Veszprém kulturális életébe, orientációs ponttá vált, köszönhetően annak a szerzői gárdának, amely töretlen kíváncsisággal, empátiával és igényességgel végzi munkáját. A szerzők és kritikusok, akik a Séd hasábjain publikálnak, nemcsak művészi kvalitásaik révén, hanem a közéleti és művészeti diskurzusok iránti elköteleződésük miatt is figyelemre méltók. A folyóirat sajátos szerepet játszik abban, hogy olyan irodalmi és filozófiai kérdéseket is felvet, amelyek messze túlmutatnak a hagyományos irodalomkritikán. A folyóirat különlegessége abban rejlik, hogy miközben hű marad a kritikai gondolkodás klasszikus hagyományaihoz, mindig képes friss és provokatív impulzusokat adni – áll a laudációban.
Az ünnepélyes átadót csütörtök este a CODE-ban tartották, ahol Varga Tamás alpolgármester tartott beszédet a szerkesztőség tagjai és a többi veszprémi újságíró előtt.
Ő úgy fogalmazott: „a sajtó a társadalmi igazságosság harcosa, ami lehetőséget ad arra, hogy hallassuk a hangunkat a világban. A minőségi újságírás pedig segít az olvasónak a világ komplexitásának megértésében és ellensúlyozza a félretájékoztatást.”
Külön kitért arra is, hogy a mostani világban még inkább felértékelődik az újságírók munkája, amikor az információk soha nem látott mértékben száguldanak az emberek felé.
„Újságírónak, szerkesztőnek, hagyományos, vagy elektronikus médiumok munkatársainak lenni manapság kulturális küldetést jelent. A tájékozatlanság, a tudatlanság szubkultúrájával szemben a tájékozottság és tudás kultúráját közvetíteni pedig nagy feladat” – mondta az alpolgármester.
Az ünnepi beszéd után a díjat Porga Gyula polgármester adta át a Séd szerkesztősége öt tagjának: Demel Eszternek, Gáspár Gábornak, Dénes Tamásnak, Ladányi Istvánnak és Sövényházi Jánosnak.