Hagyományosan minden évben három olyan veszprémi személy kapja meg a ProUrbe-díjat, akik a hosszú évek alatt tudásukkal a veszprémi embereket szolgálják a legmagasabb színvonalon.
Ahogy Sótonyi Mónika alpolgármester fogalmazott péntek délután a Városházán tartott ünnepségen, a ProUrbe-díj a veszprémiek elismerését fejezi ki. Hiszen bármelyik helyi lakos tehetett felterjesztést, mindegy, hogy a jelölt olyan személy, aki nap mint nap személyesen segít a veszprémiek tucatjának, vagy éppen a háttérben dolgozik már-már láthatatlanul, munkájának eredményét viszont minden itt élő megtapasztalhatja a mindennapokban.
Az idei díjazottak között mindegyik ilyen munkának a képviselője megtalálható volt. Baumgartner Lajos hosszú évek óta végez civil munkát, valamint a Munkástanácsok Országos Szövetségének gazdasági alelnökeként közéleti tevékenységével továbbra is aktívan dolgozik a munkavállalók érdekeinek képviseletéért. Dr. Naményi Miklós a veszprémi tüdőgondozó vezetőjeként és megyei pulmonologus szakfőorvosként vitathatatlan érdemeket szerzett nemcsak a betegek gyógyításában, de a komolyabb betegségek megelőzésében is. Szurmai Zoltánnak pedig villamosmérnökként Veszprém közvilágításának fejlesztését köszönhetik az emberek.
„Ha csak a díjazottakat nézzük és az ő elhivatottságukat Veszprém iránt, minden reményünk meglehet, hogy 2030-ra Európa legélhetőbb városai közé tartozzunk. Hiszen a kiválóság nem kevesek kiváltsága, mindenkiben ott van, csak kellő szorgalom kell hozzá.” – fogalmazott Sótonyi Mónika
A díjakat ezt követően Porga Gyula polgármester adta át, az ünnepség kulturális zenei részéről pedig a Lovassy Kamarazenekar gondoskodott.
Baumgartner Lajos meghatározó alakja Veszprém közösségének. Közéleti szerepvállalása és elhivatottsága révén hosszú éveken át szolgálta a város lakóit és a várost, mindig szem előtt tartva a helyi közösség érdekeit és jólétét.
Kiemelkedő munkájával, elhivatottságával és emberségével jelentős mértékben hozzájárult Veszprém fejlődéséhez és a város közéletének gazdagításához.
Három cikluson át dolgozott városunkért önkormányzati képviselőként. A veszprémiek először a 2006-os önkormányzati választáson választották meg, majd további két alkalommal erősítették meg mandátumát. Azonban már az önkormányzati képviselővé válását megelőzően, bizottsági külső szakértőként is aktívan közreműködött a városi ügyek intézésben, illetve jelen volt a városi közéletben, mint az Óvári Ferenc Baráti Kör elnöke.
2006 és 2010 között a Gazdasági Bizottság elnöke, 2010-2019 között a Tulajdonosi Bizottság elnöke, mellette több bizottságnak tagja volt. Képviselői munkája során számos fontos ügyben állt ki a veszprémiek érdekeiért. 2014 és 2019 között, meglévő feladatai mellett, bizottsági alelnökként látta el Pénzügyi és Költségvetési Bizottság vezetését is.
2019-2024-ig a Bakonykarszt Zrt. Igazgatósági elnökeként szolgálta közösségünket.
Mindvégig törekedett arra, hogy döntései és kezdeményezései a város, a várostérség és lakóinak fejlődését szolgálják, legyen szó infrastrukturális fejlesztésekről, kulturális kezdeményezésekről vagy szociális támogatásokról.
Baumgartner Lajos kiemelkedő személyisége és közösségért végzett munkája iránti elkötelezettsége széles körben elismert. Képviselőként különösen figyelmet fordított arra, hogy mindig meghallgassa a város polgárainak véleményét, és igyekezett minden lehetséges módon segíteni őket. Nemcsak politikusként, hanem aktív közösségi szereplőként is maradandó nyomot hagyott Veszprém életében, hiszen hivatásának tekintette a város fejlődésének előmozdítását és a közösségi értékek ápolását.
Jelenleg a Munkástanácsok Országos Szövetségének gazdasági alelnökeként folytatja közéleti tevékenységét, ahol továbbra is aktívan dolgozik a munkavállalók érdekeinek képviseletéért. Megbízhatósága, szorgalma és elhivatottsága példaként szolgálhat mindazok számára, akik a köz szolgálatának szentelik életüket.
Dr. Naményi Miklós pályája kezdete óta szívügyének tekintette az allergiás és obstruktiv légúti betegek korszerű diagnosztikájának és terápiájának megvalósítását. Ennek érdekében Mosdóson megyei szintű asztma ambulanciát hoztak létre, ahová behívták, kivizsgálták és gyógyszeres javaslattal látták el a szénanáthás és asztmás betegeket.
1983-tól a munkát a veszprémi tüdőgondozó vezetőjeként és megyei pulmonologus szakfőorvosként folytatta. Itt is szervezett asztma ambulanciát, ahol az addig gondozatlan allergiás betegeknek terápiás lehetőséget teremtett, beleértve a specifikus immunterápiát is.
Nagy figyelmet fordított a nehéz körülmények között élő daganatos és tbc-s betegek segélyezésére.
Az első pillanattól kezdve törekedett arra, hogy a légúti betegek korszerű és alapos kivizsgálásban részesüljenek. Ennek érdekében következetesen harcolt azért, hogy a tüdőgondozó testpletizmográfot kapjon, amelyet 1991-ben sikerült elérnie.
Országos viszonylatban is úttörő eredmény volt – a Baranya megye után országosan másodiknak üzembe helyezett – a Volántól ajándékba kapott szűrőbusz, mellyel a megye lakosságának több, mint 70%-át sikerült tüdőszűrésben, később kibővített (hipertonia-, diabetesz-, emlőrák-) vizsgálatokban is részesíteni. Ezzel tudtak magas TBC és tüdőrák incidenciát, és az utóbbi következtében kiváló operabilitási rátát elérni.
Részt vett abban a bizottságban, amely elsőnek valósította meg, hogy a légúti betegek írásos felvilágosító anyagot kapjanak. Az első ilyen brossurát a szénanátháról Naményi Miklós írta.
Éveken keresztül szervezett és tartott előadássorozatot munkatársaival a háziorvosok pontszerző továbbképzésének keretében.
2020-ban a Magyar Tüdőgyógyász Társaság az általa 2015-ben alapított Böszörményi-díjjal ismerte el orvosi életpályáját.
Feleségével, aki szintén a Veszprémi Tüdőgondozóban dolgozott három gyermeket neveltek fel, majd a család hét unokával és öt dédunokával bővült.
Orvosi tevékenysége mellett 66 éve lépett először színpadra szólóénekesként, azóta is töretlen lelkesedéssel koncertezik.
A betegekkel való kapcsolata, jó empátiás készségének köszönhetően, kiváló Első betegei már ahhoz is ragaszkodnak, hogy gyermekeiket, sőt, unokáikat is Ő gondozza! Nyugdíjasként, 82 évesen ugyan részmunkaidőben, de ma is ellátja hivatását. Róla igazán elmondható, hogy életét a tüdőgyógyászatnak és annak szenteli, hogy Veszprém lakossága minden nap fellélegezhessen.
Szurmai Zoltán 1971-ben végzett a Budapesti Műszaki Egyetem villamosmérnöki karán, majd ezt követően került Veszprémbe. 25 éven keresztül (1971-1996) dolgozott a Veszprémi Tervező Vállalatnál, illetve jogelődjeinél. 1996-ban saját mérnöki irodát alapított, melyben máig aktívan tevékenykedik. Szakmai munkája mellett 1994-2006 között önkormányzati képviselő és bizottsági elnök volt. Tevékenységéhez kapcsolódik a város közvilágításának racionalizálására tett és megvalósított program, a Jókai utcai rehabilitáció és az Aranyos-völgyi viadukt építési feltételeinek biztosítása. 1996-2000 között a Bakonykarszt Zrt. igazgatósági elnöki, majd 2010-től a Pro Veszprém Kft. FB elnöki pozícióját töltötte be. 2006-tól 2021-ig vendégelőadó volt a Pannon Egyetemen.
Meghatározó szerepe volt az ötven éve épített, ma is tökéletes állapotú Kossuth utcai hálózat kialakításában, a belvárosban üzembe vett nagy villamosenergia igényű létesítmények energetikai szükségleteit biztosító 11 kV-os kábelhálózat tervezésében. 1983-ban a közreműködésével és tervezésében újult meg a Szent István Völgyhíd közvilágítása. Az alkalmazott 70 W-os nátriumgőz fényforrású lámpatestek az országban először lettek közterületen felszerelve. Az ezredfordulón készült el a 8 + 8 MW-os kogenerációs erőmű a Haszkovó utcai fűtőműben, amely szintén úttörő jellegű volt negyedszázaddal ezelőtt. Nem magának az erőműnek a tervezése volt a legnehezebb, hanem annak a kábelnek a tervezése, elhelyezése, amely a 8,0 MW teljesítményt a Haszkovóról elvezeti az Almádi úti E.On alállomásig.
Nevéhez kapcsolódik a város jelentősebb épületei díszvilágítási rendszerének kialakítása. Egy részül a közelmúltban felújításra került, de eredeti állapotában működik még a Szent László és a Szent Margit templomok, valamint a „Margit-romok” díszvilágítási rendszere.
Tagja a Nívó-díjjal és Gizella-díjjal elismert Hangvilla tervezőgárdájának. 2019-ben megkapta az „Év Mérnöke” kitüntető címet.
Megírta a „100 éves Veszprémben az áramszolgáltatás” című kiadvány köz- és díszvilágítási fejezetét. Jelenleg a városi elektrotechnikai gyűjtemény kialakításán dolgozik, hogy a „villanyos” emlékeket múzeumi keretek között be is lehessen mutatni. Számos mérnöki tervét ajánlotta fel a város gazdagodására és segített közadakozással köztéri alkotások megvalósításában.