A rendezvényen Sótonyi Mónika alpolgármester ünnepi beszédében elsőként megköszönte, hogy a Néprajzi Múzeum unikális kiállítását elhozták Veszprémbe, melyet a Lovassy iskola befogadott. Erdős Kamill az ötvenes években kutatta a cigányság történetét, az úgynevezett kárpáti cigány és oláh cigány nyelvjárás elsajátítása után végzett széles körű nyelvi és néprajzi anyaggyűjtésének eredménye a hazai cigányság etnikai csoportjainak elkülönítése.
Az alpolgármester folytatta, nem csak a múltról, de a jelenről és a jövőről is szól a kiállítás. Miközben tudományos eredményeken alapul a gyűjtés, mégis van szubjektív olvasata. Az a fajta nyitottság, ami Erdős Kamillt jellemezte, odáig vezetett, hogy számos szokást és hagyományt megismerhettünk általa, mely a cigányságra jellemző.
Sótonyi Mónika hangsúlyozta, a megértésben, a befogadásban, az elfogadásban mind segít egy ilyen tárlat, melyre igen nagy szükségünk van. Külön megköszönte a Fláre Beás együttesnek, hogy autentikus cigányzenével színesítették a kiállításmegnyitót.
Dömötör Norbert, a Veszprém Vármegyei Roma Önkormányzat vezetője is felszólalt, megköszönte mindenkinek, aki részt vett a kiállítás létrehozásában, megvalósításában. Dömötör elárulta, eddig még nem ismerte Erdős Kamill munkásságát, de örül annak, hogy mostantól minél szélesebb körben megismerhetik Veszprémben is, köszönhetően a két hétig megtekinthető kiállításnak.
Végül Schleicher Vera, a kiállítás kurátora tartott tárlatvezetést, melyből kiderült, Erdős Kamill egy elképesztő izgalmas személyiség volt, aki kutatásai során oly annyira komolyan vette a feladatát, hogy elhitette a közösségekben, hogy ő maga is közéjük tartozik. Sok legendás történet keringett róla, s arról, ki ő valójában.
A kiállításon szó esik nyelvről, kulturális megosztottságról, a cigányság különböző csoportjairól, találkozhatunk mesterségekkel, hallgathatunk balladákat, de fontos tudni, hogy mindez egy kutatónak a feltárása, mely az emberi találkozásokra helyezi a hangsúlyt.
A kiállítás megtekinthető: 2025. április 3-ig 15:00 – 18:00