Házon belül oldották meg a Veszprémi Szakképzési Centrumban Pap Máté, korábbi kancellár utódlását, aki, ahogy arról mi is beszámoltunk, az országos iparkamarában folytatja munkáját.
„A szakképzési centrumok élén a kancellár és a főigazgató szimbiózisban dolgoznak, ezért a sikeresség szempontjából nagyon nem mindegy, hogy mennyire tudnak együttműködni a napi munkában.” – Mindezt Kavalecz Gábor mondta szerdán délután a rendhagyó módon nem egy iskola termébe, hanem egy belvárosi vendéglátóhelyre szervezett sajtóbeszélgetésen.
Az esemény apropóját nemcsak az adta, hogy ismét egy jelentősebb beruházás küszöbén áll a centrum – korábban például ugyancsak a veszprémi centrum irányítása alá eső Jendrassik-Venesz Technikum újult meg teljes egészében – hanem új vezető is került mind a kancellári, mind pedig a főigazgatói székbe.
Utóbbi vezetői posztot Kövesdi Anett tölti be január 20-tól, akinek nem ismeretlen a szakképzés rendszere, hiszen már a kancellári rendszer létrejötte óta szakmai koordinátorként az intézményrendszerben dolgozott Kavalecz Gábor mellett, most ezt a munkát immáron mindketten vezetői szinten folytatják.
„Tovább kell erősíteni a pályaorientációs programjainkat.” – Emelte ki az egyik legfontosabb feladatát az új főigazgató, aki a sikeres Szakmaszombat kezdeményezésük után immáron nemcsak a pályaválasztás előtt álló tinédzsereket szólítaná meg, hanem még kisebb korosztály felé is nyitna, hogy már alsós iskolások is megismerkedhessenek a különböző szakmák rejtelmeivel, például egy rendhagyó technikaóra keretén belül.
Pedig a Veszprémi Szakképzési Centrum így sem panaszkodhat a beiskolázás szempontjából, az elmúlt években folyamatos emelkedés volt tapasztalható a fenntartásuk alá eső iskolákban annak ellenére, hogy a demográfiai görbe a fiatalok csökkenését mutatja.
„Sok szülőben még benne van az, hogy egy gimnázium törvényszerűen jobb iskolát jelent a gyermeke számára, holott ez már egyáltalán nem igaz.” – folytatta a beiskolázási program részletezését Kavalecz Gábor. Ahhoz, hogy meggyőzőek legyenek mind a gyerekek, mind a szüleik számára, hogy érdemes szakmát tanulni, nélkülözhetetlen, hogy a különböző nyílt napokon olyan körülményeket, infrastrukturális hátteret tudjanak felmutatni, ami nem hagy kétségeket bennük, mondta az új kancellár.
Az elmúlt öt évben a Veszprémi Szakképzési Centrum vagyona 7 milliárd forinttal nőtt, főleg új eszközökön és ingatlanokon keresztül, de most is folyamatban van egy jelentősebb beruházásuk a Házgyári úton, ahová a Táncsics Mihály Iskola gyakorlati képzései költözhetnek be várhatóan ez év végén, vagy jövő év elején. Az ottani épület modernizálását 4 milliárd forintból hajtják végre és egy újabb mérföldkő lesz a helyi szakképzés életében.
Jelenleg körülbelül 4300 nappali tagozatos diák vesz részt a szakképzésben csak a Veszprémi Szakképzési Centrum alá tartozó hét iskolában. A felnőttképzésben résztvevők száma 1500-5000 között szokott mozogni.
Kövesdi Anett elárulta, a legnépszerűbb szakmák között van a nemrég indított grafikus, itt tízszeres túljelentkezés volt, de még ennél is nagyobb az érdeklődés az informatikusi szakma iránt, ebben az esetben 28 helyre 300-an jelentkeztek. Népszerű még a gépészet, az autószerelő és a különböző, vendéglátáshoz kapcsolódó szakma is. A felnőttek esetében pedig a villanyszerelést emelte ki, mint keresett szakma.
A kormányzat 2020-ban jelentősen átalakította a szakképzést, ekkor a korábbi OKJ-s szakmajegyzékből egy szűkített és logikusabb, összesen 180 szakmát felsoroló lista készült, de ami még fontosabb, ezek megszerzéséhez is számos támogatást nyújt az állam. Az új rendszer szerint két alapszakma megszerzése mindenki számára ingyenes, valamint egy szakképesítésért sem kell fizetni. Sőt, 2020-ban kvázi mindenki tiszta lapot kapott, így, ha valaki azelőtt már több szakmát is kitanult, 2020-tól ugyancsak érvényes rá az ingyenesség.
A szakképzési centrumok jelenléte ráadásul mintegy szolgáltatóközpont, a cégek szempontjából is fontos. Ugyancsak a sajtóbeszélgetésen hangzott el, hogy igény esetén meg tudnak szervezni olyan továbbképzéseket, amiket egy-egy helyi vállalat igényel kollégáinak fejlődése érdekében, ezáltal a centrumok közvetett módon a helyi gazdaság mozgatórugóiként is szerepet vállalnak.