Kovács Bálint veszprémi fotós japán utazása során sok turistával ellentétben nem a klasszikus módját választotta élményei megörökítésének. A megannyi természeti és épített kincs dokumentálása mellett fényképezőgépével a japán emberek mindennapjaira fókuszált. Hosszú évek sajtófotós tapasztalatával felvértezve így sikerült egy olyan fotósorozatot elkészítenie, ami betekintést enged a távol-keleti ország lakosainak mindennapjaiba. Olyan apró momentumokba, egyszerű szokásokba, amelyek európai szemmel sokszor meghökkentően hatnak, Japánban mégis az átlagos hétköznapok óraműpontos rutinjába tartoznak.
A Japán ezer arca – a tradíció és modernitás határán című fotókiállítás egy izgalmas utazást kínál Ázsia legkeletibb csücskébe, ahol az idegenvezető szerepét a fotós kollégája és barátja vállalta magára. Hajas Bálint újságíró rendhagyó útikönyv bejegyzéseivel kíséri el a látogatókat Tokió belvárosi forgatagából egészen a Fudzsi hegy lábáig és a Mikomoto-szigeten dolgozó gyöngyhalászokig.
A „felkelő nap országának” kulturális hatása pedig nemcsak a megörökített pillanatokban és azok történetében ölt testet a kiállításon. Koska Hedviget, aki ugyancsak részt vett a japán utazáson, saját haiku versek megírására ihlették az ott szerzett emlékek, amik ugyancsak feltűnnek a kiállítás képei között. A kép és szöveg együttese így repít át a fél világon és mutatja be az ezerarcú Japánt veszprémi szemüvegen keresztül.
2025. április 12. (szombat) 16:00
Dubniczay-palota, Várgaléria (Veszprém, Vár utca 29.)
Köszöntőt mond:
Porga Gyula, Veszprém Megyei Jogú Város polgármestere
Ovádi Péter, országgyűlési képviselő
A kiállításmegnyitón közreműködik Grasl Bernadett, művészettörténész és Hajas Bálint újságíró.
A tárlat közös eseményen nyílik Toroczkai Csaba fotókiállításával.