A Mars felszínét már hosszú évek óta kutatják a szakemberek és a technológia fejlődésével egyre több érdekességre bukkannak. A most márciusban felfedezett szikla viszont különösen felkeltette a kutatók érdeklődését – írta meg az Index.
A NASA 2021-ben landolt űrszondája kutatása során egy olyan sziklára bukkant, amin laikus szemmel elsőre békapeteszerű kis lyukas gömbök helyezkednek el. A valóságtól természetesen ez messze áll, egyelőre még az sem biztos, hogy egyáltalán köze van-e bármi féle élő organizmus kialakulásához.
A Perseverance űrszondája egyébként jelenleg a legnagyobb és legnehezebb ember által készített jármű, ami valaha a Marson járt. Az elmúlt négy évben több mint 33 kilométert tett meg a Jezero-kráterben, ahol valaha még egy folyó létezhetett. Itt találtak rá a különleges sziklára, nem messze a Witch Hazel Hill nevezetű domb oldalánál.
A különös szőlőfürtszerű képződmény a tudósok szerint vagy a víz művéből képződött, vagy egy másik teória alapján gyorsan hűlő, olvadt kőzetből is létrejöhetett. Egy harmadik kutatás azt állapította meg, hogy nem a hullamázó víz, hanem a pórusokba felszívódó talajvíztől alakulhattak ki a bogyószerű képződmények. Ami biztosan kimondható, hogy ezek nem tojások, de az, hogy tűz vagy víz által keletkeztek még további kutatásokat igényel.
Szerző: Gombos Ákos