A Honvédelmi Minisztérium miniszterhelyettese lakossági fórumra érkezett Veszprémbe, ahol a legfontosabb téma Ukrajna uniós csatlakozásának lehetősége volt, amiről a bizottság elnöke, Ursula von der Leyen kijelentette, hogy gyorsított eljárásban még ebben az európai politikai ciklusban meg kell történnie.
A fórumot megelőzően Vargha Tamás helyi képviselőtársával, Ovádi Péterrel tartott közös sajtótájékoztatót, ahol elmondta, 2015 óta minden fontos nemzetet érintő kérdésben a kormányzat kikéri a magyarok véleményét.
„Ha visszatekintünk a tíz évvel ezelőtti migrációs kérdésre, akkor is egyedül voltunk a többi európai uniós tagállam véleményével szemben, mégis nekünk lett igazunk” – mondta Vargha.
Hozzátette, hogy ott sorakoznak a Nyugat-Balkán országai, hogy tagjai lehessenek az Európai Uniónak, ami Magyarországnak azért is fontos, mert a Nyugat-Balkán békéje és biztonsága az egyben Magyarország biztonságának is a garanciája. Viszont van egy trió, Georgia Moldova és Ukrajna, akiket az Európai Bizottság soron kívül, hihetetlen gyorsasággal és semmilyen körülményt meg nem vizsgálva szeretne az unió tagjaivá tenni.
„Ukrajna idő előtti csatlakozásának számos ránk nézve negatív következménye lehet. Gondoljunk a mezőgazdaságra, a biztonságra, az élelmiszerbiztonsága. Ez számos kérdést vet fel, amit meg kell beszélni az emberekkel is.”
Vargha Tamás még kiemelte, Magyarország az elmúlt évtized legnagyobb humanitárius segítségét nyújtotta Ukrajnának azzal, hogy befogadta és gondoskodott a háború elől menekülő emberekről, viszont a saját országunk védelme érdekében nem támogathatja az EU-s csatlakozását az ő anyaországuknak.
„Ukrajna csatlakozásával egy olyan hatalmas termőföld terület lenne az Európai Unió része, ami nagy kihívást jelentene minden európai ország mezőgazdaságának, így a magyar mezőgazdaságnak is, hiszen a földalapú támogatásokból nem jutna annyi a hazai gazdáknak. Ezenkívül azt is érdemes átgondolni, hogy rendkívül sok fegyver jutott el Ukrajnába, ezekről pedig nem tudjuk, hogy mekkora része került illetéktelen kezekbe és mire használják. Tehát számos fontos kérdést kellett megfontolni. Ezek azok a kérdések, amit húsvét után a magyar emberekkel szeretnék megbeszélni.”
Ovádi Péter az elmondottakhoz hozzátette, fontos a folyamatos kommunikáció az emberekkel, ezt a veszprémiek is elvárják a Kormánytól.
„Mi azt ígérhetjük, hogy itt Veszprémben és a térségében, amikor lehetőség adódik, akkor élünk a demokratikus jogunkkal. Szeretjük, ha elmondhatjuk a véleményünket, valamint tájékoztatást kapunk, hogy mi alapján mérlegeljünk, és mi alapján hozzuk meg a döntésünket.”