A szolgáltatással elsősorban az egyetemi polgárokat célozza meg az Európai Unió: a hallgatók és a kutatók közvetlen hozzáférést kapnak az EU dokumentumaihoz, amelyek a tanulmányokhoz és a kutatásokhoz is hasznos forrásanyagot biztosítanak. A lehetőségekkel kapcsolatban az egyetemi könyvtár munkatársai nyújtanak segítséget az érdeklődőknek, a könyvtárosokat képzéssel készítették fel az ezzel kapcsolatos feladatokra. Természetesen az Európai Dokumentációs Központ nyitott a veszprémiek számára is.
A dokumentációs központokkal az unió újabb réteggel bővíti az európai állampolgárok számára azon lehetőségek körét, hogy személyesen is kapcsolatba léphessenek az államszövetséggel. Az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete, a Europe Direct irodák és az Európai Dokumentációs Központ három különböző szolgáltatáscsomagot kínálnak az állampolgároknak.
Erre mutatott rá Zupkó Gábor, az Európai Bizottság magyarországi képviseletvezetője a központ szerdai megnyitóján. Hangsúlyozta: az Európai Unió nem Brüsszelben van, hanem itt, helyben. Rámutatott: az elmúlt huszonegy évben, mióta Magyarország csatlakozott az unióhoz, mindannyian élvezhetjük a szövetség előnyeit. Az unió tagjaként Magyarországnak jóval nagyobb beleszólása van a világ alakulásába, mint egy közepes méretű országnak egyébként önállóan lenne. Zupkó arra is figyelmeztetett, hogy “Brüsszel” nem valami távoli, idegen dolog: mi döntünk róla, mi választjuk meg azokat, akik ott képviselnek, döntéseket hoznak.
A befogadó egyetem részéről Csillag Zsolt kancellár szólalt fel. Felidézte, hogy az Európai Dokumentációs Központ hálózatát 1963-ban hozták létre, jelenleg négyszáz központ működik Európa-szerte. Veszprémben az egyetemi könyvtár szervezetébe integrálódik a szolgáltatás, ami nem meglepő, hiszen az intézmény a hiteles információszerzés egyik fontos helyszíne a városban.