Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2026. június 14. Vazul
Veszprém
19°C
2026. június 14. Vazul
Veszprém
19°C

Öskü után Söptén avatták fel az ország legújabb hibrid erőművét

2025. május 19. 14:40
A magyar energiapiacon úttörőnek számító, Vanádium Redox Flow technológián alapuló hibrid erőmű naperőművi egységét avatták fel, egyúttal lerakták a hozzá kapcsolódó villamosenergia-tároló alapkövét is a Vas vármegyei Söptén péntek délelőtt. A beruházás az Ideona Zrt. projektfejlesztésében valósult meg, a naperőmű fővállalkozói feladatait a WHB ELEKTRO Kft. látta el, míg a kivitelezést – csakúgy mint a jövőbeni energiatároló egység kivitelezését és üzemeltetését – az NRG Services Kft. végzi.

A Söptén megvalósuló projekt egy modern, úgynevezett hibrid erőmű fejlesztése, amely egy korszerű napelemes erőmű és egy egyedülálló elektrokémiai energiatároló rendszer integrált működésén alapul. Az összesen 5,8 millió eurós beruházás célja, hogy hosszú távon is fenntartható és rugalmas megoldást nyújtson a megújuló energia rendszerszintű hasznosítására.

Az itt alkalmazott Vanadium Redox Flow technológia innovációját az jelenti, hogy ebben az esetben a villamosenergia tárolása és leadása folyékony elektrolitban található vanádium-ionok töltésváltozásán keresztül történik. Ez a megoldás biztosítja, hogy az effajta megoldások sokkal hosszabb, akár harminc éven túli problémamentes működést is garantáljanak a rendszernek az alacsony degradáció miatt.

A rendelkezésre állási képessége több mint négyszerese a piacon széles körben alkalmazott lítium-ionos megoldásokénak. Ez azt jelenti, hogy a rendszer akkor is képes energiát szolgáltatni, amikor a hagyományos lítium-ion technológiák már fizikailag képtelenek erre.

A Vanadium Redox Flow rendszernek további előnye, hogy az energiatároló nagy része vízből áll, nem tartalmaz környezetre káros összetevőt, ezért gyakorlatilag kizárt a robbanás vagy tűz veszélye, valamint a rendszer teljes egészében újrahasznosítható.

Kapcsolódó cikk
Egész Közép-Európában egyedülálló az a villamosenergia tárolására alkalmas hibrid erőmű, amit Öskü mellett építettek
Magyarországon az elmúlt fél évtizedben a napenergiáé volt a főszerep, ami a megújuló energiák kiaknázását jelentette, a következő öt évben pedig az ebből nyert zöldenergia eltárolásának technikája lesz a középpontban, hangzott el kedden délelőtt a Pannon Egyetemen tartott sajtótájékoztatón, ahol pont egy olyan úttörőnek számító villamosenergia tárolására alkalmas hibrid erőművet mutattak be, ami Veszprém mellett, Öskün épült fel. Az Ideona Zrt. beruházása és az alkalmazott technológia egész Közép-Európában egyedülálló, hiszen jóval hosszabb ideig képes tárolni a napenergiát, mint technológiai elődei.

A söptei hibrid erőműben a napelemes egység 2,2 MW AC és 2,91 MW DC teljesítményű, amelyhez közvetlenül kapcsolódik a CellCube gyártmányú, 1 MW / 4 MWh kapacitású VRFB energiatároló egység.

Ágh Péter, Észak-Vas vármegye országgyűlési képviselője az átadóünnepségen elmondta, a mostani beruházás tökéletesen illeszkedik abba a gazdaságélénkítő folyamatba, ami már több éve zajlik Söpte és Szombathely között és aminek köszönhetően a vármegye ezen része folyamatos és stabil fejlődésre számíthat. „Söpte 21. századi jövőjét a mostani beruházások határozzák meg.” – fogalmazott az országgyűlési képviselő.

A projekt fejlesztését végző Ideona Zrt. képviseletében Dr. Mihalovics Péter igazgatósági elnök elmondta, a vállalatuk 2016-ban eredetileg tanácsadó vállalkozásként alapították, az évek során azonban az üzleti igényekre reagálva fokozatosan egy projektfejlesztő, majd komplex projekteket megvalósító vállalatcsoporttá fejlődött. A mostani Vanadium Redox Flow rendszer fejlesztését már hét éve vizsgálják, öt éve pedig projektszinten foglalkoznak vele egyedüli piaci szereplőként a közép-európai régióban.

Dr. Mihalovics PéterDr. Mihalovics Péter

Hozzátette, a beruházás amellett, hogy komoly szakmai mérföldkő az Ideona Group életében, hozzájárul a magyar energiaipar fenntartható jövőjéhez is, hiszen új szemléletet is teremt: olyan innovatív technológiák elterjedését segíti, amelyek egyszerre környezetbarátok, gazdaságosak és hosszú távon garantálják Magyarország energiaellátásának biztonságát.

Szabó István, a kivitelező NRG Services Kft. ügyvezetője az átadóünnepségen elmondta, összesen 4123 darab napelemet telepítettek Söpte határában, melyek együttes éves energiatermelése eléri a 3300 MW/órát.

A Vanadium Redox Flow-alapú tárolórendszer telepítési munkálatai pedig a közeljövőben elkezdődnek és várhatóan egy év múlva tudják rákapcsolni az országos hálózatra, ami így a magyar energiahálózatot fogja támogatni.

Purger Szilárd, a WHB ELEKTRO Kft. ügyvezetője a fejlesztésről úgy fogalmazott, ez az új hibrid megoldás a hosszú élettartamával egy olyan lehetőséget kínál a piacon, ami gazdaságilag és műszakilag is biztosítja a fenntartható fejlődést, miközben jelentős versenyelőnyt jelent a többi piaci szereplővel szemben. Hozzátette: az Ideona Zrt-vel közösen megálmodott, a jelenlegi projekttel együtt összesen 7 MW / 28 MWh kapacitást képviselő jövőbeli fejlesztések tökéletesen illeszkednek a WHB Csoport hosszú távú stratégiájába és cégstruktúrájába. A közös munka nem csupán technológiai szinergiát, hanem üzleti jövőképet is teremt, amely a megújuló alapú energiatárolás irányába mutat.

A projekt fő célja, hogy aktívan részt vegyen a hazai kiegyenlítő villamosenergia-piacon, ezáltal jelentős mértékben hozzájárulva Magyarország villamosenergia-hálózatának stabilitásához és ellátásbiztonságának erősítéséhez.

vehir.hu
további cikkek
Milliós támogatás igényelhető veszprémi vállalkozások fejlesztésére közélet Milliós támogatás igényelhető veszprémi vállalkozások fejlesztésére Veszprém Város Helyi Vállalkozásokat Támogató Közalapítványa 55. alkalommal hirdette meg pályázatát, amely visszatérítendő pénzügyi támogatással, akár 5 millió forinttal segíti a helyi vállalkozások fejlődését. 2026. június 11. 10:34 Üres gyárcsarnokból indultak, mára a globális logisztika ütőere lett a nemesvámosi KNAPP közélet Üres gyárcsarnokból indultak, mára a globális logisztika ütőere lett a nemesvámosi KNAPP Öt éve Nemesvámoson bezárt egy fontos nemzetközi vállalat gyára, komoly űrt hagyva maga után. Ez a bizonytalan állapot viszont csak rövid ideig uralta a település mindennapjait. Ekkor érkezett meg az osztrák KNAPP, egy papírra vetett tervvel és a megújhodás ígéretével. Mára a világ egyik vezető logisztikai vállalatának lüktető szívévé vált az itteni üzem, ahol a helyi szakemberek precizitása a globális piaci igényeket szolgálja ki. A napokban a vállalat osztrák és magyar kollégái egy nagy családként ünnepelték fennállásuk ötödik évfordulóját, felidézve a kihívásokkal teli kezdeteket és a közösen épített jövőt. 2026. június 8. 14:17 35 év stabilitás, fejlődés és megújulás – jubileumát ünnepli a Chemark Zrt. közélet 35 év stabilitás, fejlődés és megújulás – jubileumát ünnepli a Chemark Zrt. Idén különleges mérföldkőhöz érkezett a Berhida – Peremarton gyártelepi CHEMARK Zrt: a vállalat fennállásának 35. évfordulóját ünnepli. Az 1991-ben alapított társaság mára nemcsak a hazai ipar meghatározó szereplőjévé vált, hanem Európa növényvédőszer-iparának egyik kiemelkedő vállalatává is fejlődött. 2026. június 2. 21:09

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.