Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 24. Emma
Veszprém
7°C
2024. november 24. Emma
Veszprém
7°C

A klímváltozás következményei

2010. augusztus 28. 0:48 // Forrás: PE
Képzett környezetvédők és szakemberek kutatócsoportja két hetes expedíció során feltérképezték a csehországi Jizera-hegység környezetét.

A csapat az emberi környezetromboló tevékenység hatásait vizsgálta, és a kutatási eredményekből következtethető klímaváltozás következményeit tárta fel Észak-Csehország vizes élőhelyein. Az expedícióban részt vett Dr. Yuzhakova Tatiana, a Pannon Egyetem Környezetmérnöki Intézetének adjunktusa is.

Immáron nyolc éve támogatja az Alcoa és az Alcoa Alapítvány az Earthwatch nemzetközi non-profit szervezetet, amely a világ minden tájáról kér fel tudósokat és szakembereket a fenntartható fejlődés érvényesítésére tett erőfeszítéséhez. Idén az Alcoa a dolgozói mellett először adott lehetőséget a vállalattal kapcsolatban álló kiemelt fontosságú szervezeteknek is az expedícióban való részvételre. A világszinten felkínált 12 hely egyikét nyerte el a Pannon Egyetem adjunktusa. Az Earthwatch program 2010-es projektjei olyan globális kérdésekkel foglalkoznak, mint például a klímaváltozás hatásai, vagy a biztonságos vízellátás.

A mintegy ezer méter magas Jizera-hegység a Cseh Köztársaságban, Prágától 100 km-re, északra található. Az Alcoa Earthwatch expedíció e természeti kincsnek és az itt található védett forrásvidéknek a környezeti monitorozását tűzte ki céljául. A cseh, magyar, orosz és amerikai szakemberekből álló csapat napi 7-8 órát töltött kint a hegyekben különböző méréseket és megfigyeléseket végezve, különös figyelmet szentelve a növényvilágnak, a talajnak és a felszíni vizek vizsgálatának. Munkájuk főbb lépéseit, eredményeit számítógépen dolgozták fel és dokumentálták, illetve blogban jegyezték fel. Esténként kerekasztal beszélgetések közepette vitatták meg a tapasztaltakat, illetve saját országaik aktuális környezetvédelmi problémáit.

Az expedíció során fény derült a vizsgált terület környezeti állapotára, az ipari szennyezés okozta savas esők káros hatásaira. A vizsgálat területen jelentős szénbányászati tevékenység folyt évtizedeken át. A kitermelt szenet a helyi szénerőművekben villamos áram termelésre használtál fel. A széntüzelésű erőművek által kibocsátott szennyezőanyagok (nitrogén-oxidok és kén-dioxid) a légköri reakciót követen savas esőként hulltak vissza a hegységre – csonka, csupasz fatörzsek ezreit hagyva maguk után. A felszíni vizek élővilága ugyancsak drasztikusan megváltozott a savas erők hatásának köszönhetően. A tűlevelű növényzet kihalását követően pedig a hatvanas években elkezdődött a talajerózió. Napjainkban már jóval kevesebb szennyező anyag kerül a levegőbe és alternatív gazdálkodás is folyik a térségben. A kutatócsoport a környezetterhelés csökkenése kapcsán felmérte a hegység természeti regenerálódásának mértékét. Kutatási munkájuk nagyban hozzájárult a régió környezetstratégiájának kialakításához.

Dr. Yuzhakova Tatiana, a Pannon Egyetem adjunktusa, szintén részt vett az expedícióban. Felejthetetlen élmény számára mindaz, amit külföldi kollégái mellett a két hét során tapasztalt. „Mintegy tíz éve dolgozom a Pannon Egyetem Környezetmérnöki Intézetében. Fő kutatásterületem a környezetvédelem, és azon belül a környezetállapot-értékelés. Remélem, hogy az expedíció során végzett munkánkkal mi is hozzájárulunk a természeti értékek megőrzéséhez, és talán sikerül az emberekkel megértetnünk, hogy milyen hatása van a környezetszennyezésnek és a klímaváltozásnak a Jizera-hegység élővilágára” – mondta Dr. Yuzhakova Tatiana.
 

vehir.hu

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.