Az IL vádja az, hogy megsértették szabadalmi jogait.
A keresetet egy seattle-i bíróságon adták be, az AOL, az Apple, az eBay, a Facebook, a Google, a Netflix, az Office Depot, az OfficeMax, a Staples, a Yahoo és a Google YouTube-ja ellen - írja a brit Telegraph.
Az AOL-t, az Apple-t, a Google-t és a Yahoo-t egyaránt négy találmányi jog megsértésével támadta meg Allen cége. A Facebook ellen viszont csak egy okból emelt kifogást az IR, pontosabban az e cég nevében fellépő Interval Licensing (IL), amely szintén Paul Allen tulajdonában van.
Az Interval Research és Paul Allen
A másik nyolc cég ellen két okból indított eljárást Allen, akinek a vagyonát a Forbes magazin 13,5 milliárd dollárra becsüli. Érdekes, hogy a Microsoft-alapító nem nevezte meg keresetében a Microsoftot, amelynek 1975-ben társalapítója volt, 1983-ban viszont kivált a cégvezetésből Hodgkin-limfómája, egy súlyos betegség miatt - írja a ComputerWorld amerikai online kiadása.
Allen cége, az IR 1992-ben jött létre, és 2000-ben zárta be kapuit. A vállalat vezére az a David Liddle volt, amely a Xerox Palo Alto-i Kutatóközpontjában (a híres Xerox PARC-ban) dolgozott korábban, a hetvenes években. (A Wikipedia szerint a PARC-ban a mai iroda- és számítástechnika számos meghatározó találmányát dolgozták ki - Ethernet, WYSIWYG-szövegszerkesztő, bitmap-grafika, a lézerprintert többek között - és a Microsoft milliárdosai közül itt dolgozott korábban a magyar származású Charles Simonyi is.)
Paul Allen
Visszatérve az Interval Research-re, az itt kidoldolgozott találmányok jogai időközben átszálltak Allen másik cégére, az Interval Licensingre. A The Register című lap szerint az IL jelenleg 300 találmány jogaival rendelkezik, ezek közül a mostani perben négy érintett. A most a perben szereplő találmányi jogok többek között az audiovizuális adatok böngészéséhez kapcsolódnak, illetve a felhasználók értesítésére ("alert") vonatkozik az őket érdeklő témákban.
Az Interval állítólag 1996-2000 között folyamodott ezekért a találmányi védettségért, és 2000-2004 között meg is kapta ezeket. A 15 oldalas perbeadvány szerint Allen cége, az Interval sokáig anyagi támogatást és más segítséget adott a Google-nak, illetve e cég két alapítójának, Larry Page-nek és Sergey Brinnek.
A Google és a Facebook reakciója
A Google ugyanakkor szerencsétlennek nevezte Allen keresetét. A Google-nak azért nem tetszik az ötlet, mert "Amerika leginnovatívabb cégei ellen nem a piacon, hanem a bírósági termekben igyekeznek versenyezni". A Facebook érdemtelennek tartja a keresetet, és azt állította: küzdeni fognak ellene - írja a ComputerWorld.
Paul Allen szóvivője, David Postman viszont éppen a Facebook válaszára reagála mondhatta a brit Telegraphnak: éppen az Interval Research kutatásokra és innovációra fordított beruházásait szeretnék megvédeni a mostani perrel.