A 35 év feletti nőktől született babák aránya hazánkban az összes terhesség 8%-át teszi ki. Mire érdemes figyelnie annak a nőnek, aki ebben az életkorban vállalkozik a szülésre? Mik a vélt, és mik a valós veszélyek?
A 35-40 év körüli nők esetében a terhesség általában tudatos, jól átgondolt döntés eredménye, a hölgyek szervezete azonban - a természetes öregedési folyamatok miatt - sokszor már nehezebben viseli a terhesség során végbemenő élettani változásokat. Az idősebb kismamák is többet szoronganak, hiszen az életkorral együtt a különféle szövődmények esélye is megnő.
Emiatt azonban még nem kell kizárni a negyvenéves kor körül vállalt terhességet sem. Az egészséges várandóssághoz mindössze arra van szükség, hogy a leendő kismama pontosan tisztában legyen az esetlegesen fellépő komplikációkkal, illetve ezek valószínűségével.
Magyarországon a 35 év feletti nőktől született babák aránya az összes terhesség 8%-át teszi ki, de ez az arány folyamatosan emelkedő tendenciát mutat. A hivatalos szakmai álláspont szerint a terhesség csak a negyvenéves életkor elmúltával minősül veszélyeztetettnek, de a 18-35 éves korosztályhoz viszonyítva már 35 év felett is nagyobb eséllyel jelentkezhetnek bizonyos problémák.
Az idősebb kori terhességek egyik fő hátránya, hogy a tüszőkből képződő petesejtek egyidősek az anyával, így jelentősen csökken a termékenység. A legtermékenyebb időszakban - 20-30 éves kor százalékos eséllyel esik teherbe egy egészséges asszony, 40 éves kor felett azonban mindössze 1 százalék alá esik ez az arány.