A NASA (az amerikai űrhajózási hivatal) intézetének kutatói szerint a január és július között a földfelszínen mért hőmérséklet szintje 0,69 Celsius fokkal volt a hosszú távon érvényesülő átlag felett. Ez az érték felülmúlja az eddigi legmelegebb évben, 2005-ben mértet is: akkor az évnek ugyanebben a szakaszában 0,61 Celsius fokkal haladta meg az átlagot a hőmérséklet.
A január és július közötti eddigi átlagrekord 1998-ból származik, akkor 0,63 Celsius fokkal melegedett az átlagos fölé a hőmérséklet.
Elsősorban az Egyesült Államokat és Kelet-Európát kínozta a hetekig tartó hőhullám. A számítások szerint Kelet-Európában júliusban a megszokotthoz képest öt fokkal többet mértek. Az északi féltekén júliusban mért hőmérséklet a legmagasabb az időjárási adatok rögzítése óta, 0,86 fokkal volt az átlag felett. Az egész Földre kiterjedően a júliusi átlaghőmérséklet 0,55 fokkal haladta meg a hosszú távút, így a mostani az eddig mért harmadik legmelegebb július. A tudományos módszerekkel történő hőmérsékletmérések a tizenkilencedik század végén kezdődtek.