Az esemény Dr. Rédey Ákos rektor ünnepi beszédével kezdődött, melyben az intézmény vezetője háláját és együttérzését fejezte ki az 1956-os forradalom és szabadságharc veszprémi és az ország más részein tevékenykedő hőseinek, továbbá azoknak, akik az akkori eseményeket hitelesen rögzítették, és az utókor számára megőrizték. Szavaiban kitért arra is, hogy a magyar nép 1956-ban (akárcsak 1848/49-ben) az elnyomó nemzet uralma alól ellen vette fel a harcot, és küzdött a szabadságért, a demokráciáért – ennek egyik eszközeként országosan egyetemi rádiókat alapítottak. Ilyen volt Veszprémben a Szabad Veszprém Rádió, amely 10 napon keresztül tudósított a forradalom eseményeiről.
A forradalom idején az egyetemisták bátran emelték fel hangjukat a személyi kultusz ellen, és kiálltak a szabadság eszméje mellett. Ennek eredménye, hogy ma demokráciában élhetünk, és szabad akaratunk lehet.
Dr. Rédey Ákos kiemelte az emlékezés fontosságát is, amely szerint az elkövetett megtorlásokat, sortüzeket megbocsátani meg lehet, de elfelejteni sosem. A rendszerváltás előtt igyekeztek elhallgatni mindent tényt, hogy az emberek elfelejtsék mindazt, ami 1956-ban történt, illetve ellenforradalmi tevékenységekként feltüntetni. Emlékezzünk, hogy kétszer ne lépjünk ugyanabba a folyóba!
Mint az egyetem rektora, hiszi és vallja, hogy a szabadsággal járó jogok és kötelességek alkalmazása kiterjed a tudomány felelősséggel való felhasználására is. Létkérdés, hogy a megszerzett tudást, tapasztalatot egymásnak átadva felelősségteljesen cselekedjünk. „A szabadság hatalom, de figyelnünk kell arra, hogy a hatalom szabadság maradjon.” Lehetőség van ugyanakkor a mai ifjúságtól is tanulni, mert mindenkiben ott rejlik a nemzet jövője. E tettünkkel is emlékezünk arra, hogy miket vittek véghez a fiatalok a forradalom alatt – mondta Dr. Rédey Ákos.
Az egyetem rektora ünnepi beszéde után emléklapokat adott át a forradalom idején kiemelkedő tetteteket végrehajtó, az eseményeket megörökítő, a jelenkor számára megőrző személyeknek. Az emléklapot a helyszínen átvehette: Dr. Babóczky Ervinné Dr. Kampós Klára, Dr. Polinszky Károly posztumusz (a díjat fia, Dr. Polinszky Tibor vehette át), Dr. Szijj Ferenc, Dr. Szűcs István és Vígh Antal posztumusz (az emléklapot felesége vehette át). További díjazottak, akik nem lehettek jelen az ünnepségen: Dobosné Szabó Éva, Mészáros Gyula, Rozmanith Antal, Dr. Szántó Andrásné Rakáts Edit, Szabó László, Solymár Károly posztumusz.
Szilvásiné Csordás Éva
A díjak átadása után Szilvásiné Csordás Éva verset szavalt Váci Mihály 1956-os naplójából, majd Johann Sebastian Bach E-dúr Francia szvitjét hallhatta a közönség Rozsnyói Péter zongoraművész előadásában.
Rozsnyói Péter
A műsor, melynek szervezésében Dr. Paczolay Gyula nyugalmazott egyetemi tanár is segített, emlékmenettel zárult. Dr. Rédey Ákos rektor és Csikós Viktor, a Pannon Egyetem Hallgatói Önkormányzatának elnöke megkoszorúzta az egyetem A, B és C épületében található 1956-os emléktáblákat.