A XVIII. században számos nemzetiség telepedett le Magyarországon. Az ő munkájuknak is köszönhető, hogy hazánk gyorsan fejlődésnek indult. Veszprém megyébe ebben az időben főleg németajkú telepesek érkeztek, akik szorgalmas munkájukkal termővé tették a korábban elhagyott területeket, fellendítették a városi kézműipart, és több eszközt, szokást hoztak magukkal a német területekről.
A közel három évszázad során felhalmozott értékeket az oktatás örökíti tovább, ezért is fontos a Lovassy László Gimnázium nemzetiségi tagozatának az értékmegőrzés, valamint az érték- és identitásközvetítés.
Német nemzetiségi hagyományok címmel nyílt kiállítás november 9-én Veszprémben, a Lovassy László Gimnáziumban. A tárlat az iskola 300. tanévében rendezett időszaki kiállítások harmadik állomása, melyen bemutatják a magyarországi németek tárgyi emlékeit Veszprém megyéből, és a nemzetiségi tagozat történetét képekben.
A megnyitó ünnepségen Schultz Zoltán igazgató úr köszönetet mondott a diákoknak, szülőknek, tanároknak és azoknak az embereknek, akik segítettek létrehozni a kiállítási anyagot. Ezután Heinek Ottó, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke nyitotta meg a tárlatot.
Heinek Ottó
– Nagyon szép ez a Veszprém megyei németek életébe betekintést nyújtó kiállítás. Több részből áll, hiszen valamelyik pontján megelevenedik az ünnepi viselet, a másik felén viszont már az emberek hétköznapi tevékenységeihez kapcsolódó tárgyak láthatók. Sokszínűsége ábrázolja, hogy őseink sok helyről jöttek és találtak otthonra hazánkban úgy, hogy megőrizték hagyományaikat – mondta Heinek Ottó.
A szervezők a kulturális értékek mellett a kulináris hagyományok bemutatására is hangsúlyt fektettek, így a megnyitó után a német konyha sajátos ételeivel is megismerkedhetett a közönség.