Hazánkból legutóbb 2008. augusztus 1-jén láthattunk részleges napfogyatkozást, így fokozott várakozás előzi meg ezt az eseményt. Hasonlóan jelentős mértékű részleges napfogyatkozás 2003. május 31-én hajnalban volt látható Magyarországról. Budapestről nézve a január 4-i fogyatkozás 8:04:35-kor kezdődik, a fogyatkozás közepén, 9:27:26-kor a fogyatkozás nagysága 0,78, azaz a napkorong több mint háromnegyede takarásban lesz, ami a napfény észrevehető csökkenésében is megnyilvánul. A Nap ekkor is csak 13 fok magasan lesz a horizont felett. A fogyatkozás vége 10:57:26-kor lesz.
A napfogyatkozás "menetrendje". Az ábrán szereplő időpontokhoz egy órát hozzá kell adni! A napkorong méretét a valóságoshoz képest háromszorosra nagyítottuk. (forrás: Magya Csillagászati Egyesület)
Napfogyatkozás idején égi kisérőnk, a Hold takarja el a Napot. A Hold kb. négyszázszor kisebb, mint a Nap, ám négyszázszor közelebb is van hozzánk, így a Földről nézve a két égitest látszó átmérője közel azonos: a Hold épphogy el tudja takarni csillagunkat. Mivel azonban égi kísérőnk közel van hozzánk, parallaxist mutat, vagyis egy adott időpontban a Föld különböző pontjairól szemlélve egy kicsit máshol látjuk az égen. A január 4-i napfogyatkozás során a földi megfigyelők számára a Hold nem fogja elfedni teljesen elfedni a Napot, ezért csak részleges fogyatkozást láthatunk.
A fogyatkozás teljes tartama alatt és azon kívül sem szabad közvetlenül a Napba nézni. Nem alkalmas a szemünk óvására a film, a kormozott üveg, a flopilemez és a hasonló "népi" megoldások! A legegyszerűbben úgy figyelhetjük meg a jelenséget, ha egy kartonlapot kilyukasztunk, s ezzel árnyékot adunk egy másik felületre.