A rendezvény célja, hogy a térség centrális táji-kulturális-turisztikai hivatása betöltéséhez tudatosan építsen saját múltjára, néprajzi-népművészeti-építészeti, történeti, ökológiai és toleráns vallási értékeire. Elegendő néhány környékbeli települést bejárni, hogy például borospincék, présházak másolatából olyan egyetemes értelemben is rangos népi építészeti együttes álljon össze, amely a turizmus érdeklődésére számot tarthat, és koncentrált turisztikai igényeknek is megfeleltethető (üzletek, szórakozó helyek, gasztronómiai egységek, szálláshelyek, szabadidő-létesítmények).
A június 20-án 10 órakor kezdődő Napfordulós és tájkonferencia a település, a térség hagyományos népi építészetét, a táji kultúra régészeti emlékeit, a levéltári forrásokból föltárható porta- és településtörténetet mutatja be, a műemlékvédelem örökségfenntartó, megőrző szempontjait vonultatja föl és szembesíti a magántulajdonosi mentalitással. A Keresztelő Szent János, azaz Szent Iván ünnepét jellemző szokásokról szóló előadások naptári aktualitásukkal átvezetnek a mába, fényt vetve a hagyományos értékek mai megjelenésére, életére.
A falunézést, múzeumlátogatást követően este művészi élményt nyújtanak az év ünnepeinek népénekei és folklórja Balatonakali kedves templomaiban.
Szombaton 10 órakor „Veres Bea népi iparművész napfordulós alkotásai”-t bemutató kiállítás nyílik a helyi múzeumban, ahol hagyományos kenyérsütésre, babajátszóra, muzsikálásra is sor kerül. De a hangulatot nem hagyja alábbhagyni majd a tüzes borok bemutatója, melynek ugyanakkor megvan a maga napérlelte, kozmikus, szakrális vonatkozása is. E vonás bontakozik ki az esti koncerten, amikor régi egyházi zene és ének szól az egyházi év köréből.
Meggyúl majd a Szent Iván-i Napkerék, s körbegördül a faluban, meggyullad a Szent Iván-i tűz is, mely körül lesz majd néptánc, népzene, lehetőség lesz a tűz bajelhárító célú átugrására is. Főtéri vetítéssel ízelítőt kapunk majd a Balaton-felvidékhez kötődő filmművészetből. Ezután kigyúl Radics Béla békét és szeretetet hirdető Zöld Csillaga, és következik a magyar gitárzseni örökségét fölvillantó Tűzkerék együttes koncertje. Mindvégig mód lesz éjjeli tárlatlátogatásra, ugyanis ez a múzeumok éjszakája.
A legrövidebb éjt a Napkelte követi, mikor az akali strandon a Nap köszöntésekor a Fény beragyog, átformál, erővel tölt el és átlelkesít…
Mindez Balatonakaliban június 20-22-én megtapasztalható.