Cseh József polgármester, dr. Halla László, a Somló és Környéke Borút Egyesület elnöke, valamint Polgárdy Imre, megyei közgyűlési alelnök köszöntője után Ékes József elemezte a Somló és térsége borászatának jelentőségét.
Kifejtette a somlói napok idegenforgalmi jelentőségét, és utalt az unióban is eluralkodott borászati válságra. Mint mondta a kontinens piacára Argentínából, Chíléből gyenge minőségű, adalékanyaggal ellátott, színezett
italok kerülnek, amelyek kiszorítják a jó minőségű borokat. A magyar borászat az elmúlt tíz évben nagy tempóban fejlődött, de elmarad az olasz, francia és a spanyol borok mögött. Emiatt meghatározó szerepe lenne a mostaninál jóval dinamikusabb marketingnek. Az EU-ban sokat tesznek a rossz minőségű fajták kiszorításáért, ezért a magyar borászok is tiltakoztak.
Ékes József nagy lehetséget lát a hungarikumokban, a teljes listát év végéig kell összeállítani. Ez kedvezően érinti a magyar borászatot, ugyanis garantálja a minőséget, a termék eredetének védelmét. Szovákia és Lengyelország ezen a téren már előttünk jár. A felzárkózásért Magyarországon látványosan növelni kellene a hungarikumok számát. Például a kürtöskalácsot, amely kimondottan magyar termék más nemzet védette le. - A Somló markánsan tudna megjelenni a bel-és külpiacokon, hiszen minőségi borai vannak, és nagymúltú borkultúrával rendelkezik. A látványos előrelépésért több programra, szálloda bővítésre, nyitott pincékre, infrastruktúra fejlesztésre, mint például csatornára, megfelelő hulladékelhelyezésre, a hegyet elkerülő 8-as út fejlesztésére lenne szükség - vélekedett az előadó.
Kitért az uniós pályázatokon belül a ROP, a GVOP szerepére, amelyek segítik a feldolgozókapacitás bővítését. A különféle programok segítségével célszerű bekapcsolni minél több települést a fejlesztésekbe. Érdemes kutatni az idegenforgalmi lehetőségeket, például a gyógyvizek kapcsán, amelyre a környéken is nyílik lehetőség. A Veszprém megyei önkormányzat sokat segít, elkötelezett a fejlesztések iránt. Működtet különböző alapítványokat, amelyekkel rendezvényeket, marketinget támogat. A megye támogatná a történelmi borvidékek, a három
balatoni és a somlói együttműködését. Borlovagrendek gyakoribb találkozójával célszerű lenne a nemzetközi kapcsolatot élénkíteni.
A hozzászólásokból kiderült: évente 280-290 millió hektoliter bort állítanak elő az Európai Unio országaiban. Jelentős a borpiaci felesleg, és emiatt megalkották a borpiaci rendtartást, amely augusztusban lép életbe. Nyolcvan millió hektoliter bort kell "kivezetni" a piacról, és ezért az EU többszázezer hektár ültetvény kivágását támogatja. Félő, hogy Magyarországon többen a támogatások miatt értékes területeket is kivágnak, amelyre korábban már volt példa az Alföldön. Idehaza évente 86 ezer hektoliter bor kerül exportra, főként Nagy-Britanniába, Észak-Amerikába, Kanadába. Ez az éves termelés töredéke, ugyanis évente három-négy millió hektolitert állítanak elő. Az éves átlagfogyasztás hazánkban 31,5 liter. A további előadásokban szakemberek beszéltek a Somló és környéke kistérségről, a fejlesztési lehetőségekről, a falusi turizmusról. Új borlovagokat avattak: Nádasi Elemér, Pintér Ferenc, Süle Árpád és Burucs György személyében.