A hosszú ideig remekül teljesítő magyar fizetőeszköz az elmúlt egy hónapban nagyon sokat gyengült, alulteljesítve az eurót, és valamennyi régiós devizát. A 300 forintos árfolyamszinten is voltak üzletkötések az elmúlt héten a bankközi piacon az eur-huf tekintetében.
Mi történt a forintunkkal? Sajnos, az utóbbi időben minden külső és belső körülmény a forint ellen szól. A külső körülmények közül a legjelentősebb az euró hosszú, mély válsága és fennmaradásának kérdése. Mivel a forint euróhoz kötött deviza, így ha az euró gyengül, a forint is vele gyengül. Az európai adósságválság újra és újra megtépázza az eurót, és így vele a mi forintunkat is. A másik a gyenge európai gazdasági teljesítmény. Ezek közül is kiemelkedik a német gazdaság lassulása, sőt szinte lefagyott a német növekedés. Mivel Magyarország legjelentősebb partnere Németország, ezért a gyengébben teljesítő német piacra nehezebb exportálnunk.
A belső gazdasági mutatóink sem festenek rózsás képet. A tervezett 3 %-os gazdasági növekedés biztos, hogy nem fog megvalósulni. Sőt még az is elképzelhető, hogy a magyar gazdaság növekedése a 1 % alatt lesz. A gazdaság lassulása és a költségvetési reform elégtelensége miatt a hiánycélok sem teljesülnek. Bár el kell ismerni, a magyar kormány tett néhány intézkedést, amely a költségvetési szerkezet átalakítására vonatkozik, de ezen intézkedések végrehajtása nagyon vagylagos, és az intézkedések sem érintenek több lényeges fejezetet.
Mit vár a piac?
Hatékony intézkedésekre van szükség a gazdaság élénkítése tekintetében. Alapvetően a kis- és középvállalati szektor megerősítése révén növelni kell a belső fogyasztást. Ezt a szektort támogatni kell abban, hogy termékei exportképesek legyenek a világpiacon.
A költségvetési szerkezetet alku nélkül át kell végre alakítani. Az adófizetők nem képesek ilyen drágán működő államot eltartani. Az önkormányzati szektor átalakítását haladéktalanul meg kell kezdeni. Komoly probléma az önkormányzati eladósodottság, ennek megoldásáról nem hallani jelenleg semmit.
Mindezen problémákért a forintot „büntetik” a befektetők. Nem várható lényeges javulás egészen addig, amíg vagy az euró helyzete nem változik, illetve nem történnek olyan belső intézkedések, melyeket a piac kedvezően fogad.
A tartósan 290 fölötti eur-huf árfolyam komoly inflációs veszélyt hordoz magában egy importvezérelt gazdaságban. Felmerül a kérdés, mit fog tenni, vagy mit tehet a Magyar Nemzeti Bank? A leghatékonyabb eszköz a kamatemelés lenne, de erre jelenleg nem sok az esély. Inkább egy jegybanki intervenció képzelhető el. Ez viszont nagyon veszélyes, hiszen egy kis jegybank sokáig nem tud ellenállni egy világgazdasági folyamatnak. A MNB könnyen „elégetheti” devizatartalékait, miközben a hiteltörlesztések is esedékessé válnak.
Nem könnyű a forint helyzete, gyors és hatékony intézkedésekre van szükség.
Lámpi Ferenc
fiókvezető
BUDA-CASH Zrt.
88-561-218