Hamar véget ért az optimizmus a világpiacon. A múlt heti bejelentések után emelkedtek a részvényindexek és erősödött az euró. De már hétfőn megváltozott a hangulat, köszönhetően Papandreu görög miniszterelnök bejelentésének.
A görög miniszterelnök népszavazást kíván tartatni arról a mentőcsomagról, ami a görögök érdekében született. Papandreu bejelentése már a jó ízlés határait súrolja, hiszen az adósságuk felét elengednék, a többit átütemezni az unió. Mi a szándéka ezzel a görög miniszterelnöknek? Több mint valószínű, hogy a megtépázott népszerűségi indexén kíván javítani. A bejelentés komoly pánikot okozott a piacokon, a részvényindexek szabadesésbe kezdtek, az euró pedig elindult az intenzív gyengülés irányába.
Az eurót tekintve negatív hír még, hogy a kínaiak elég hűvösen fogadták az eurózóna kérését, miszerint járuljanak hozzá a mentőcsomaghoz. A jelenlegi kínai álláspont persze lehet pusztán taktikázás a jobb pozíciók kiharcolása érdekében.
Az oroszok viszont bejelentkeztek, hogy készek részt vállalni az euró megmentéséből. Az orosz pénzügyminiszter személyesen ajánlotta fel a komoly készpénzkészletekkel rendelkező ország segítségét. Az unió részéről még nem érkezett reakció a felajánlásra.
A kialakult helyzet kezelésére válságtanácskozást tartanak az unió vezetői, nov. 2-án, szerdán, Cannes-ban. Alapvetően a német kancellár és a francia elnök között zajlanak majd az egyeztetések, de délután Papandreu, görög miniszterelnök is hivatalos a megbeszélésre.
A megbeszélésen remélhetőleg felszáll majd a fehér füst, és a görögök elfogadják a segélycsomagokat. Ellenkező esetben nagyon súlyos következmények terhelhetik az egész eurózónát.
A tanácskozás után, csütörtökön kezdődik a G-20 csúcstalálkozó, ahol a világ vezető hatalmai igyekeznek megoldásokat találni a súlyos gazdasági problémákra. Nem lesz könnyű feladatuk.
A magyar forintot is nagyon rosszul érintette a bejelentés, és az amúgy is rossz formában lévő magyar fizetőeszköz egészen a 310-s szintig gyengült az euróval szemben. A magyar költségvetési és gazdaságpolitika hiánya tovább rontja a forint megítélését. Amennyiben Magyarország megítélése nem változik, és a nemzetközi hangulat is kedvezőtlen marad, nem kizárt a 320 EUR-HUF árfolyam elérése sem.
A forint gyengülése ellenére sem valószínű, hogy a jegybank kamatot emelne, inkább egy erősebb MNB beavatkozás az elképzelhető.
Lámpi Ferenc
BUDA-CASH Zrt.
Veszprém