Jelentősen emelkedtek az olasz állampapírhozamok az elmúlt napokban. Konkrétan 6,6 %-ról, 6,66 %-ra emelkedett a 10 éves itáliai államkötvények kamata. A befektetők egyre kockázatosabbnak tartják az olasz államkötvények vásárlását, ezért emelkednek a hozamai. Az olasz belpolitikai válság borzolja a piaci kedélyeket, Berlusconi miniszterelnököt többen lemondatnák, de ő erre nem hajlandó.
A Nemzetközi Valutaalap – IMF – szerint a költségvetési kiigazító csomag hiteltelen. A reformprogram sem megvalósítható. Súlyos probléma ez az euró jövőjét tekintve, ugyanis Olaszország hatalmas adósságtömeggel rendelkezik. A bruttó államadósság közel 2000 milliárd euró.
Ne felejtsük el, hogy az euró megmentési alapját – EFSF – most készülnek feltőkésíteni 1000 milliárd euróra, és még ez az összeg sem áll rendelkezésre.
Egy esetleges olasz fizetési probléma végzetes hatással lehet ez eurózóna egészére. A pénzügyi unió nem képes ekkora adósságot refinanszírozni, és az Európai Központi Bank is komoly bajban lehet az olasz kötvények miatt. Nem beszélve a magánbankokról, amelyek egy görög csődöt még valahogy kihevernek – igaz, azt is csak feltőkésítéssel –, de egy olasz már végzetes lehet Európa bankszférájára.
Az olasz kormánynak fontos kiigazító döntéseket kéne meghoznia, de jelenleg nem látszik erre képesnek. Bár a legutóbbi pletykák szerint mégis lemond a kormányfő, de a helyzet így is nagyon bizonytalan.
Európa pénzügyi uniója a görögök nélkül még elképzelhető, Olaszország nélkül viszont nem. Ha Itália is hasonló helyzetbe kerül, az mindenképp az euró végét jelenti.
Bármi is történik, nagyon nehéz lesz megmenteni a közös fizetőeszközt. Az egyetlen lehetséges megoldás a Németország által szorgalmazott központi költségvetési rendszer, amit szisztematikusan ellenőriznének minden tagállamban.
A jelenleg eladósodott országoknak nem tetszik ez az elképzelés, mivel nem kívánnak megszorító intézkedéseket hozni. Pedig más megoldás nincs. A pénzügyi unió menthetetlenül kettészakadt. A jövője kétséges.
Lámpi Ferenc
BUDA-CASH Zrt.