Kínosan hosszú ideig húzódik a tárgyalások megkezdése a Nemzetközi Valutaalap és a magyar kormány között. Bő három hónapja nem történt érdemi előrelépés a készenléti hitelkeret ügyében. Bár a kormányzati kommunikáció szerint Magyarország kész az érdemi tárgyalások megkezdésére, több piaci szereplő szerint a magyar fél időhúzásra törekszik.
Sokak szerint a magyar kormány addig húzza az időt, amíg bejelentheti, hogy nincs szüksége az IMF hitelkeretre, és a piacról tudja finanszírozni a magyar államadósságot.
Jómagam nem gondolom, hogy ez az elképzelés realitás lehet, ugyanis Magyarország számára létszükséglet jelenleg az IMF megállapodás. Hosszú távon nem képes finanszírozni magát a költségvetés pusztán a piacról. Ne felejtsük el, hogy a magyar államkötvények jelenleg is magas hozam mellett kelnek el, tehát a piac magas kockázatot áraz Magyarország tekintetében. A nyolc éve folyó túlzott deficit eljárás miatt Brüsszel jelentős támogatásokat akar leépíteni a következő évben.
Tehát, ha a piac bizalmát hosszú távon kívánjuk kiérdemelni, erre a következő lehetőségek állnak rendelkezésre:
- Megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal egy készenléti hitelkeretről, megítélésem szerint 15–20 milliárd euro értékben.
- Ha nem akarunk hitelért az IMF-hez fordulni, akkor több pozitív tényezőnek együttesen teljesülnie kell:
1. Lényegesen kedvezőbb külgazdasági körülmények. Mire gondolok? Alapvetően az eurózóna pénzügyi, gazdasági helyzete jelentősen javul. Ez javítaná a forint helyzetét, és az exportunk lehetőségeit is. Sajnos erre kevés az esély, a görögök már a héten „rendezetlen államcsőd” állapotba kerülhetnek
2. A magyar költségvetés kiadási oldalának racionalizálása. Tehát a „felpuhult” Széll Kálmán Tervet konzekvensen végrehajtja a magyar kormány. Ez fájdalmas döntésekkel jár, tehát erre sincs sok esély, noha sokkal több, mint az első pontban írtakra.
3. Egy új, hiteles, végrehajtható gazdaságpolitika, ami növekedési pályára képes állítani a magyar gazdaságot. Erről sem lesz könnyű meggyőzni a piacot.
Így hát egyetlen lehetőségként a nemzetközi hitelkeret marad. Nem túl örvendetes kilátás, hiszen a Valutaalap kemény feltételeket szabhat, ami adott esetben az ország gazdasági szuverenitását veszélyeztetheti.
Ha mégsem lesz megállapodás, akkor a magyar költségvetés könnyen és gyorsan egyfajta „armageddon” helyzetbe kerülhet. Tehát gyors forintleértékelődés, egekbe szálló kamatok és államcsőd a következmény.
Megállapodás esetén kamatcsökkentési periódus kezdődhet, ami kedvező hatású lehet a magyar gazdaságra.
Lámpi Ferenc
fiókvezető
Buda-Cash