A Veszprém Cserháti Társaskör Kulturális Egyesület rendezvényén Édes Gyuláné, a szervezet elnöke mondott köszöntőt. Emlékeztetett, az elmúlt év októberében a városi önkormányzat, vállalkozók, cégek, polgárok és az egyesület tagjainak támogatásával emeltek emlékoszlopot a városi iparosok emlékére, amit M. Nagy József szobrászművész készített el.
– Az avatóünnepségen ígéretet tettünk arra, hogy hagyományt teremtünk, minden évben kulturális műsor és kiállítás keretén belül megemlékezünk a régi idők mestereiről, az itt élt emberekről, iparosokról, a névtelen hősökről – mondta Édes Gyuláné. Elhangzott, az emlékjelen elhelyezett réztáblák elevenítik fel a városrész egy-egy mesterségének jelképeit.
Tóth Loon
Az emlékezés pillanatait Tóth Loon színművész és Tóth László népzenész gazdagította előadásával.
A programsorozat folytatásaként Réz Ilona énekét követően kiállítást nyílt a gimnázium előcsarnokában, a Cserháton élt iparosok életéhez kapcsolódó dokumentumokból szemezgettek a szervezők. dr. Ács Anna irodalomtörténész szerint mindig igény mutatkozott a kisiparosok munkájára, s az ipartestületbe tömörülő iparosok tették ismertté városunkat 1886-ban.
Dr. Ács Anna
– Most nem a tárgyak beszélnek, hanem kizárólag dokumentumokkal találkozhatunk a tárlaton – mutatta be a kiállítást az irodalomtörténész. Hozzátette, ugyan ezek száraz papírok, de mégis érzelmi úton is megérintik a nézőket. Külön felhívta a figyelmet az 1950-es évekből származó iparos lajstromlistára, amin több mint 300 név szerepel és olyan elfeledett szakmákat sorol fel, mint például a kefekötő, vagy éppen a töltőtoll javító.
A kiállítás október 19-ig tekinthető meg az iskola előcsarnokában.
A megemlékezés dr. Csiszár Miklós Veszprém egy évszázaddal ezelőtt című előadásával zárult.