A Mestermű galériát 1992-ben a költészet napján hozták létre alapítói azzal a céllal, hogy a Kassáki mottónak – „a jó műnek jövője van” – megfelelően teret adjon a kortárs alkotóknak és alkotásaiknak, megmutassa a határon túli magyar művészetet, és kulturális színfoltja legyen városunknak.
„Hogy átalakuló világunkban, az átmenet máig tartó gazdasági nehézségei közepette, a hazai közízlés jelenlegi állapotában – mennyiben tudtunk megfelelni nagyratörő célkitűzéseinknek, létezésünkkel, húsz év száz kiállításával sikerült-e maradandó élményt adni, jelet hagyni a város életében, a városlakók szívében, a jövő dönti el” – fogalmazott a kiállítások meghívójában Hegyeshalmi László galériavezető, alapító.
„Ami akkor létrejött, az nem csak galéria” - mondta köszöntőjében Porga Gyula polgármester a Városházán - „ez egy szellemi közösség, egy szellemi család, ami formál bennünket, veszprémieket.” A polgármester hozzátette: az alapítók talán nem is gondolták, hogy a Mestermű Galériának köszönhetően barátságok köttetnek, emberi kapcsolatok alakulnak ki – és mégis ezt a hatást tudták elérni.
Porga Gyula
Tamás Ákos porcelántervező iparművész méltatta Hegyeshalmi László életművét, aki a Petőfi Színház igazgatói székéből felállva nem pihent meg, hanem a Kossuth utcában létrehozta „a város kulturális életének altemplomát”, egy olyan szakrális teret, amely a képző- és iparművészet és az irodalom méltó otthona lett.
Tamás Ákos
Tamás Ákos felidézte: 1992-ben, a költészet napján megrendezett megnyitó igazi ünnep volt Veszprém életében, mely ünnep aztán minden tavasszal megismétlődött, és egyre gyakrabban, egyre több kiállítást szerveztek. A viszonylag szűk, intim térnek aztán egyre nagyobb kisugárzása, egyre nagyobb jelentősége lett.
A Mestermű Galéria jubileumi kiállításai három helyszínen tekinthetők meg: a Kossuth utca 17 szám alatt december 3-ig, a Városháza aulájában október 31-ig és a Gizella Hotel konferenciatermében december 31-ig.