A Cholnoky család tudományos és irodalmi munkásságát példaként tekintve, kiemelkedő tevékenysége elismeréseként 2012. évi Cholnoky-emlékdíjat dr. Kahler Frigyes, a Veszprémi Törvényszék nyugalmazott bírája, jogtörténész vehette át kedden délután a Vass László-gyűjteményben tartott ünnepségen.
A díj alapítása civil kezdeményezésre jött létre, a döntéshozatal különlegessége pedig, hogy addig nincs döntés, amíg nem teljes a konszenzus – ismertette Porga Gyula polgármester köszöntőjében. Hozzátette, a kuratórium egy teljes életpályát vesz figyelembe döntésekor. – Az emlékdíj megköveteli, hogy olyan életműveket jutalmazzunk, amelyeket Veszprém nyugodtan kitűzhet zászlajára. Dr. Kahler Frigyes számos állami kitüntetés tulajdonosa, de a helyi közösségünk még nem tette meg ezt a gesztust, ezért külön öröm, hogy neki adhatom át ezt a különleges díjat – fogalmazott a polgármester.
Dr. Kahler Frigyes a pohárköszöntő alkalmával azt mondta, az elmúlt több évtized nem volt annyira „sima”, mint ahogy az a laudációban elhangzott. Kiemelte, a felesége segítsége nélkül nem érhette volna el ezeket az eredményeket, majd visszaemlékezett azokra, akik egykor elindították a pályán és segítették.
Dr. Kahler Frigyes 1965-ben szerzett diplomát a szegedi József Attila Tudományegyetemen Állam- és Jogtudományi Karán, summa cum laude minősítéssel. 1968 januárjától kapott bírói kinevezést a Hajdúböszörményi Városi Bíróságra. 1977-ben történelem szakos középiskolai tanár oklevelet szerzett, majd 1978-ban summa cum laude minősítéssel az egyetem bölcsészrektorrá avatta. 1991-ben elnyerte az Igazságügyi Minisztérium Büntetőjogi Főosztálya főosztályvezetői állását. Az Antall-kormány által 1993-ban létrehozott kormánybizottság elnökeként végzett kutatói feladatokat részben az 1956-os forradalommal, illetve a forradalom megtorlásával kapcsolatos jogalkotás és ítélkezés körében. 1994-ben – kérésére – a miniszter ítélkező bírónak osztotta be a Veszprém Megyei Bíróságra, ma Veszprémi Törvényszék. 1997-ben a büntetőkollégium vezetésére kapott kinevezést, ma is ebben a beosztásban dolgozik. Mindezek mellett számos tudományos munkát is végzett. |
Az önkormányzat a városban az értékteremtés mintájául és példájául szolgáló, több tudományágban és művészeti ágban maradandót alkotó és ezzel a város közéletét, szellemi képét és a városról alkotott közvélekedést gazdagító, egyúttal tevékenységükkel az egyetemes magyar kultúra javát is szolgáló veszprémi Cholnoky család tiszteletére és emlékére alapította meg a Cholnoky-emlékdíjat. Az elismerést egy öt tagú munkacsoport ajánlása alapján a közgyűlés adományozza.
Az ünnepségen közreműködtek a Veszprémi Zeneművészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény növendékei.