Emlékszem, nem is olyan régen előkerült néhány számítógépes játék, amit még a kilencvenes évek végén szereztem meg. Rögtön elfogott a nosztalgia. Elhatároztam, hogy én ezt a játékot felnőtt fejjel is végigviszem. És kezdődtek a gondok. A játékok nem működtek, mivel a gépem túl jó, és túl modern volt, hogy felfogja az ilyen elmaradott dolgokat. Szétcsúszó grafika, recsegő hang, állandó kifagyások. A kompatibilitás mód sem sokat segített, úgyhogy a CD ment vissza egyenesen a fiók legmélyére. Egy darabig úgy tűnt, hogy a gyermekkorom játékai a gyermekkoromé maradnak.
Aztán kicsit körülnéztem az interneten…
Commodore és társai
Lehet, még néhányan emlékszünk a Commodore 64 számítógépre. Vannak, akik nem hogy megőrizték az emlékét, de fel is szeretnék frissíteni azt. A C64i.com készítői átírták úgy a régi játékokat, hogy azokat ma is játszhassuk.
A www.zxspectrum.net oldal pedig a ZX Spectrum idejét hozza vissza.
MS DOS visszatér
C:\> - Ez a karaktersor üdvözölte húsz éve azt, aki elindította a számítógépét. Az ebben az időben készült játékokat már nem fogják fel a mai PC-k. Szerencsére voltak valakik olyan kedvesek, és elkészítették a DOSBox nevű szoftvert. Ezzel a programmal képesek vagyunk olyan környezetet szimulálni a számítógépen, hogy a réges-régi játékok elindulhassanak. Az egyetlen hátránya, hogy kicsit bonyolult beállítani, hogy minden megfelelően működjön. Ilyenkor érdemes a Google barátunk segítségét kérni.
A DOSBox nem járnak játékok, ezeket magunknak kell letöltenünk. Erre a célra rengeteg oldal áll a rendelkezésünkre, azonban az egyik leghasználhatóbb az Abandonia. Az innét letölthető játékok már nem tartoznak szerzői jogi védelem alatt, tehát ingyen és legálisan juthatunk hozzá régi kedvenceinkhez.
Felújított klasszikusok
Akik lusták a beállításokkal macerálni, azoknak ott a GOG.com. Ezen az oldalon az összes játékban úgy van optimalizálva, hogy a lehető legjobban fusson az új számítógépeken. Azonban ez (néhány kivétellel) sajnos nincs ingyen. Az oldal felhozatala viszont mindenképp figyelemre méltó. A régi klasszikusok mellett újabb, független fejlesztők által készített játékok is megtalálhatók.
A Nintendo sem maradhat ki
Persze nem csak a PC segítségével lehetett videojátékokkal mulatni az időnket. A szerencsésebbek otthonában található konzolok az asztali gépünkön is elérhetők. Először is, szükség van egy DOSBox-hoz hasonló emulátor beszerzésére, ami lehetővé teszi a játékok elindítását. Ezt az emulator-zone.com című oldalról tehetjük meg, majd irány a coolrom.com, ahol kedvünkre válogathatunk a különböző konzolokra készült játékok közül.
Mindenkinek jó nosztalgiát és szórakozást!