A finn Joulupukki név szó szerinti jelentése „Yule-bak”, eredete még a kereszténységet megelőző időkbe nyúlik vissza. A Yule a fény visszatérésének (praktikusan a téli napfordulónak) az ünnepe volt az északi népeknél, a kecske pedig ugyanúgy hozzátartozott az ünnephez, mint Magyarországon a húsvéthoz a nyúl. Keresztény hatásra aztán évszázadok alatt változott át anépszokás: a kecske figurája egybeolvadt Yule apóval, a rosszindulatú manóval, és az egészet Szent Miklós legendájával megfűszerezve kialakult a napjainkban ismert Joulupukki, vagyis a Mikulás karaktere.
A galéria megtekintéséhez kattintson a képre
Joulupukki évek óta visszatérő vendég Veszprémben, ahol a gyerekek mindig nagy izgalommal fogadják. Ezúttal új helyszínen, az Illatos Advent rendezvénysorozat központi helyévé vált Szentháromság téren találkozhattak a kicsik az igazi Mikulással. (Joulupukkinak egyébként magyar nyelvű honlapja is működik a mikulas.fi címen.)
Délután hosszú sor kígyózott az érseki palota főbájarata előtt, ahol néhány fotó erejéig találkozhattak az igazi finn Télapóval. A hideg sem riasztotta el a gyerekeket és szüleiket, akik a várbeli szabadtéri játékok mellett a Szaléziánum kellemesen meleg termeiben is kiélhették kreativitásukat. A Mikulás fogadása után Porga Gyula polgármester gyújtotta meg az adventi koszorú első gyertyáját. Nagy Károly kanonok a Szentírásból olvasott fel. Az egybegyűjteket Márfi Gyula érsek köszöntötte, aki felhívta a figyelmet arra, hogy nincs karácsony Jézus nélkül.
Az első adventi hétvége programjai vasárnap folytatódnak. A Szaléziánumban 15:30-tól a Farkasbarkas és Rókakoma című darab egy részletét láthatják az érdeklődők a Kabóca Bábszínház előadásában, és adventi gyermekfoglalkoztatót szervez az Eötvös Károly Megyei Könyvtár. A Bazilikában délután négy órától a Csermák Antal Zeneiskola Kürtkórusának adventi műsorát, valamint a Betty és Barátai Speciális Népzenei Csoport karácsonyi népénekeit hallgathatja meg a közönség.