Az Országos Honismereti Szövetségnek köszönhetően hazánk nagy egyetemein, Budapesten, Győrben, Pécsen, Szegeden és Debrecenben népszerűsítheti Veszprém, Esztergom és Törköszentmiklós helytörténetét feldolgozó kiadványait Bőszéné Szatmári-Nagy Anikó. A konferenciasorozat lényege, hogy az adott régió szakemberei, önkormányzati döntéshozói is megismerkedjenek a korszerű tankönyvekkel, munkafüzetekkel.
Elsőként az Eötvös Loránd Tudományegyetemen (ELTE) került sor a tankönyvek bemutatására, népszerűsítésére.
Bőszéné Szatmári-Nagy Anikó (archív fotó)
Bőszéné Szatmári-Nagy Anikó ismertetőjében a tankönyvek újszerűségére hívta fel a jelenlévők figyelmét - a helytörténetet nem csak önmagában írom, írjuk le, hanem belehelyezzük az adott település gazdasági, kulturális, földrajzi környezetébe. Nagyon vigyázunk arra, hogy a nyelvezete érthető legyen, és mindig az adott korosztály tudásának megfelelően fogalmazunk. A feldolgozás, az adott fejezet rövid, tömör bemutatása mellett forrásokat használunk, amelyek élvezetesebbé teszik a történelmi múltat. Egyfajta tankönyv és forrásgyűjtemény egyben az általunk szerkesztett könyv, amelyben rengeteg fotót, rajzot mutatunk be. Így a leírtak könnyebben befogadhatóbbá, feldolgozhatóbbá válnak.
Az ismertetőt követően Kováts Dániel, irodalomtörténész, nyugalmazott főiskolai tanár hiánypótlónak nevezte a kiadványokat, amelyek nagyon sokat segíthetnek a pedagógusoknak.
- A környezeti értékeink ismerete elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy szerethessük is azt, ami minket körülvesz. Ez a tankönyvcsalád ezt a feladatot oldja meg. Nem véletlen, hogy Olaszországban már az óvodások is ismerik Leonárdot, mert az ilyen irányú képzés és ismeretszerzés már ott elkezdődik. Nem csak a pénz, ami miatt a fiatal elmegy, vagy nem jön haza külföldről, ebben az is szerepet játszik, hogy nincs kötődése a környezetéhez, nincs megtartó közösség. Tudnunk kell, M. S. mester nem volt kisebb alkotó, mint Michelangelo, de még mi sem ismerjük, nemhogy a világ, s ez a mi felelősségünk, hogy a világ megtudja, mit is adtunk „neki”, hol a helyünk a világban. Ez a könyvcsalád elősegítheti, hogy a felnövekvő generáció „azonosuljon” Magyarországgal – emelte ki Prokopp Mária, művészettörténész, egyetemi professzor hozzászólásában.
A rendezvénysorozat fővédnöke dr. Mihalovics Péter országgyűlési képviselő, miniszteri biztos rövid összegzésében kihangsúlyozta – a hazafias nemzedék nevelésének egyik eszköze lehet ez a tankönyvcsalád. Az elvándorlás kérdésének egyik fontos eleme, hogy sokan nem is tudják, mit hagynak el, illetve milyen értékek közé térhetnének vissza. A program megvalósításához egyaránt szükség lesz politikusra, tankönyvszerzőre, közreműködő történészekre, irodalmárokra és oktató pedagógusokra egyaránt.
A sikeres konferencia Szegeden, Debrecenben, Pécsen és Győrben folytatódik jövőre.