A miniszterelnök a határidő előtt kettő nappal fogja közölni jelöltje nevét. Az elsőszámú jelölt továbbra is Matolcsy György, kinek személyét nem túl pozitívan fogadják a piacok. Matolcsy megnyilatkozásai az „új „ MNB tevékenységével kapcsolatban, gyengítette a forint árfolyamát. Mik is azok az eszközök amiket Matolcsy emlegetett, hisz a világ más jegybankjai is ezt a gyakorlatot követik:
- Az USA jegybankja ( FED ) áltat gyakorolt kötvényvásárlási program (QE, lánykori nevén pénznyomtatás). Ez Magyarországon nehezen alkalmazható, hisz a vállalati kötvénypiac nálunk lényegében nem létezik, előbb létre kéne hozni.
- Az Európai Központi Bank által a bankszféra feltőkésítésére adott olcsó hitel, (LTRO). Ezzel az a probléma nálunk, hogy egy ilyen pénzt a bankszféra nem a reálgazdaságban helyezne, hanem a külföldi tulajdonú bankok visszafizetnék az anyabankjaik felé fennálló tartozásaikat.
- A harmadik az angol jegybank által alkalmazott módszer, amely nagyon olcsó hitel biztosit a kereskedelmi bankoknak, ( szinte 0 %), azzal a kitétellel, hogy a vállalkozói szektorba kell kihelyezniük a pénzt, olcsó hitel formájában. Angliában ez a program komoly bukás volt. Megítélésem szerint, itt is bukásra van ítélve, mivel, kevés a bank hitelezési hajlandósága, ha a vállalkozók hitelfelvételi hajlandósága „0”! Ahhoz, hogy a vállalkozó hitelt vegyen fel, 3- 5 éves időtartamú kiszámítható gazdasági, - és adópolitikára van szükség.
Úgy gondolom hazánkban egyik módszer sem működne eredményesen. ( ne legyen igazam!). Az utóbbi időben finoman cáfolták is, hogy bármelyik „fegyvert” bevetnék.
Valamennyi fent felsorolt tevékenység, tulajdonképpen „pénznyomtatás”, valós gazdasági teljesítmény nélkül. A „pénznyomda” ott lehet eredményes, ahol az adott ország saját devizájában van eladósodva, és devizájára komoly kereslet mutatkozik a világpiacon. Magyarország, és a magyar forint esetében egyik kritérium sem tud teljesülni, hisz államadósságunk jelentős része deviza, nem is beszélve a lakosság, és a kisvállalati réteg devizaadósságairól. A forintot vizsgálva megállapíthatjuk, hogy alacsony likvíditású deviza, alacsony kereslettel. Tehát a felelőtlen pénznyomtatás, magas inflációt okozhat, és a devizahitelesek terheit növelheti, hisz a forint jelentősen gyengülhet tőle.
Nagyon megfontoltan kell tehát eljárni az új jegybanki vezetésnek, de a leköszönő elnöknél mindenképp hatékonyabb munkát kell végeznie.
Lámpi Ferenc
Buda-Cash Brókerház Zrt
88-561-218