Messziről jött virág az ázsiai boglárka, latin nevén Ranunculus asiaticus. A boglárkafélékkel rokon, azonban mutatós, nagy, telt virágával egészen más formát képvisel. Részlegesen fagytűrő, ezért karomszerű gumói jól viselik, ha a növényt kiültetjük a szabadba, jó vízelvezető talajba. Gondozzuk úgy, mintha hagymás növény lenne, vagyis miután a levelek elszáradtak, vegyük ki a földből és tároljuk száraz tőzegben 10-13°C-os hőmérsékleten. A következő tavasszal ültessük el a gumón található karmokkal lefelé. A növény a félárnyékos helyet is elviseli, de a legjobb számára a teljes tavaszi napsütés. Érdemes széltől védett helyre tenni.
Szereti, ha a töve száraz, a gyökere pedig nyirkos. Ezért egy mérsékelt öntözés ajánlott, vagyis soha ne vigyük túlzásba. Ha jó minőségű virágföldbe ültettük, akkor a növény nem igényel tápoldatozást. Ha cserépben tartjuk, akkor évente át kell ültetni jó vízelvezetésű, tőzeg alapú talajba, amelyhez akár durva homokot is keverhetünk. Különösebb betegsége nincs, ha megfeketednek a szirmok és a levelek, akkor a szél tett benne kart.
A boglárka egy olyan csodásan szép növény, amely nem igényel túl sok gondozást, mégis egész tavasszal élvezthetjük jelenlétét. Az ázsiai boglárka virágai vágott virágként is gyönyörűek, ahogy az a képen is látható.
Fotó: Reiter Ádám
Élővirág dísz, dekoráció: Tearose Decoration
(8200, Veszprém, Dózsa tér 1., +36 70 314 1217)