Áprilisban egyébként nagyon jól teljesített a forint. A Bloomberg által követett 31 legaktívabban kereskedett devizából a forint mutatta a legnagyobb (1,4%) mértékű felértékelődést az euróval szemben. Ez nagyban annak is köszönhető a márciusi (euróval szembeni) 3%-os leértékelődést követően, hogy a tokiói jegybank megduplázta kötvényvásárlási programjának keretösszegét, amellyel többek között komoly vételi kedvet generált az Európai Unió második legmagasabb jegybanki alapkamatával támogatott magyar pénzügyi eszközök piacán.
Innentől csak annyi a kérdés, hogy meddig, mennyivel, és mennyire tisztán előreláthatóan csökken az irányadó ráta. Nincs új a nap alatt, a forint ereje még mindig a magas kamat vonzó hatásnak köszönhető.
Matolcsy György a 39 éves mélypontra zuhant inflációval a tarsolyában ettől még komoly kihívás előtt áll, mert úgy kell megnyernie az egyre alacsonyabb kamatprémiumot kínáló forintpiac szereplőit, hogy közben ne gyengítse túlságosan a fizetőeszközt.
Nem beszélve arról, hogy a gyengülő forint egy idő után minden bizonnyal drágítaná az állam külső finanszírozásának költségeit is. Sőt, ez utóbbi duplán igaz abban az esetben, ha a globális pénzügyi piaci folyamatok kedvezőtlen irányba fordulnak. A 140 milliárd dolláros magyar gazdaság 2012 utolsó negyedévében 2,7%-kal zsugorodott az előző év ugyanezen időszakához képest. Ebben a kormány (a hitelezés felpörgetése mellett) elsősorban az exportszektor ösztönzésének szükségét látta meg, így továbbra is erősen a mellett érvel, hogy a fenti monetáris politika vezérelte gyengébb forint végeredményben növelné az ország külkereskedelmének versenyképességét.
Ráadásul még mindig ott lebeg az MNB feje fölött a devizaalapú hitelek egy részének megoldatlan problémája, ez is egy oka az óvatos monetáris politikának.
Az általános piaci vélekedés szerint mindezek által a jegybank folytathatja a kamatvágásokat, további 100 bázispontot csökkentve év végéig, amellyel várhatóan az október-novemberi időszakra 3,75%-on állhatna meg az irányadó ráta. A kamatvágási ciklus pedig mindaddig töretlen lehet (akár 3,75, akár 3,5%-ig), amíg a forintpiac viszonylagos stabilitása engedi.
Lámpi Ferenc
Fiókvezető
Buda –Cash Brókerház Zrt
Veszprém