Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Természet és ember harmóniája

2013. szeptember 17. 21:11
„Szellemi és tárgyi kultúra a Balaton északi térségében” címmel tartott kedden előadást Dr. Limbacher Gábor, a Laczkó Dezső Múzeum igazgatója.

Miután a Jóisten megteremtette a világot, a Kárpát-medencét megmutatta a magyarok nagyasszonyának. Ő annyira meghatódott a táj szépségétől, hogy örömkönnyeket hullajtott, amiből aztán a Balaton lett. A négy őselem, azaz a víz, a föld, a levegő és a fény (vagyis a tűz) különös harmóniája jellemzi ezt a tájegységet – kezdte a régi legendával előadását a múzeum igazgatója.

A balaton-felvidéki emberek a történelem során végig igyekeztek egyensúlyban élni a természettel – tudhattuk meg. Az itt élők főleg gyűjtögető életmódot folytattak, halásztak, vadásztak, szőlőt, vagy búzát termesztettek.

Elhangzott, a balatoni emberekre jellemző volt a vallásosság és közvetlenség. Állítólag Deák Ferenc mikor hazafelé utazott Zalába kerülőúton ment, mert ha a falvakon keresztül haladt, minden házba behívták és megkínálták valamivel. Így aztán igencsak megkésve érkezett meg otthonába – mesélte az anekdotát az előadó.

Elmondta, a Balaton-felvidéken rengeteg homokkőből készült kereszt áll még ma is. A települések kialakítására jellemző volt, hogy a központi helyen mindig a templom állt, a környékről szerzett építőanyagokból készült lakóházak pedig köré csoportosultak. Az emberek vallásossága abban is megmutatkozott, hogy gyakran saját otthonaikat a templomokról másolt mintázatokkal díszítették. Gyakran még a gazdasági épületekre – disznóól, présház – is kereszteket véstek, hogy ezzel kérjék Isten áldását.

A múzeum igazgatója elmondta, a Balaton-felvidéken nem alakult ki önálló paraszti kultúra, hanem az országban egyedülálló módon a parasztság a nemesség díszítéseit igyekezett követni.

A balatoni emberek mindennapjait áthatotta a vallásosság. Gyakran a tó vizével vetettek keresztet, köreikben a munka pedig egyfajta rituáléként is működött – közölte Dr. Limbacher Gábor.

Horák János
további cikkek
Gömbölyödő nép a magyar gasztronómia Gömbölyödő nép a magyar Szeptember 23-án Az étel étterme című beszélgetéssel indult útjára a Pannon Kultúrklub a Papírkutyában, mely esemény a Pannon Egyetem 75 éves jubileumához kapcsolódott. A moderátor Hajas Bálint, a Vehir.hu főszerkesztője volt, aki Dudás Katalin gasztropszichológust valamint Forgács Attila pszichológust, a Pannon Egyetem docensét kérdezte. tegnap 21:22 Átadták a Szent Gellért-díjakat kultúra Átadták a Szent Gellért-díjakat A Szent Mihály-napok rendezvénysorozat részeként szombat este átadták a Szent Gellért-díjakat is. 2024. szeptember 30. 11:53 A fény éltetői mi vagyunk kultúra A fény éltetői mi vagyunk A Szent Mihály-napi búcsú vasárnapi szentmiséjét Felföldi László pécsi megyéspüspök mutatta be a Szentháromság téren, aki számos gondolatot intézett a fiatalokhoz. 2024. szeptember 30. 14:58 Szubjektív tárlatvezetést tartott a polgármester a veszprémi várban kultúra Szubjektív tárlatvezetést tartott a polgármester a veszprémi várban Porga Gyula, Veszprém tíz éve regnáló polgármestere szubjektív tárlatvezetést tartott a vár területén, amely nemcsak a helyszínek bemutatására, hanem a város gazdag történetének és kultúrájának felelevenítésére is alkalmat adott. A résztvevők bepillantást nyerhettek a székesegyház, a püspöki palota és a piarista gimnázium lenyűgöző világába, miközben a polgármester színes anekdotákkal és történelmi adatokkal fűszerezte az élményt. 2024. szeptember 29. 19:06

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.