Kétséget kizáróan nagyon nehéz örökség szakadt az Orbán kormány nyakába 2010-ben. Nagy adósság, összeomlani készülő költségvetés, zuhanó gazdasági teljesítmény. A külső, és belső válság egyszerre szakadt rá a magyar fogyasztóra.
Nehezen találta az utat, az akkoriban Matolcsy György által vezetett gazdasági minisztérium. Több sikertelen kísérlet után végül növekedő pályára tudta állítani a gazdaságot.
A válságkezelési, és gazdaságpolitikai lépéseket, gyakran minősítették úgy, hogy ez „unortodox”, azaz „nem szokványos” lépés. Pedig ez nem igaz, nézzük meg mik is voltak ezek:
- Egykulcsos adórendszer, semmi különleges nincs ebben, több országban alkalmazták már, de igazából sehol sem vezetett sikerre.
- Magánnyugdíj-pénztárak államosítása. Mindenképp helyes lépés volt, inkább a végrehajtás folyamata volt a szokásoktól eltérő . De, ez kommunikációs , nem gazdasági kérdés.
- Növekedési hitelprogram kedvezményes kamata. Ilyen programokat a hetvenes évektől folytatnak a világon, az USA, francia, olasz, spanyol jegybankok. A magyar programot egy sikeresnek mondható brit hitelprogram inspirálhatta.
- Különadók kérdése. A legnagyobb vitát, és ellenkezést kiváltó intézkedés volt. A különadókat a Gyurcsány – kormány vezette be, Matolcsy többszörösére emelte azt. Kérem nézzük meg, hogy az elmúlt húsz évben a magyar adórendszer mennyire adóztatta a tőkét, és mennyire a munkát. A különadók után is elképesztő a különbség. Jelentősen aluladóztattuk a tőkét, a munkához képest. Sehol sincs az kőbe vésve, hogy az extraprofitokat termelő ágazatokat ugyanolyan mértékben kell adóztatni, mint a kisvállalkozót, aki nehezen tud megélni.
Összességében sikeresnek nevezhető a magyar gazdaságpolitika, de ez nem jelenti azt, hogy pezsgőt kéne bontanunk. Messze még a kívánt életszínvonal, és gazdasági teljesítmény.
- Húsz éve napirenden szerepel, a kis – és középvállalkozói réteg megerősítése. Sokkal többet kell tenni annál, mint ami eddig történt, annak érdekében, hogy a tehetséges magyar vállalkozók a termékeiket, szolgáltatásaikat exportképessé tudják tenni. Az anyagi támogatás kevés, a kedvezményes hitel kevés, más eszközökkel is segíteni kell a világpiacra való kijutásukat.
- Az állami kiadások lefaragása. Még mindig nagyon sokat költ az állam saját magára. A foglalkoztatottak túl nagy hányada dolgozik az állami szektorban.
- Államadósság. A kormány hirdeti a programot, de amíg az adósság jelentős része deviza, a forint pedig gyenge, addig nem tudjuk lényegesen csökkenteni a kötelezettségeinket.
- Bérek. Magam is többször említettem már ezt a kérdést ezeken a hasábokon. Sajnos, addig nem várható komoly bérnövekedés, amíg Magyarország termelékenységi mutatói nem elég versenyképesek.
- Ugyanis a termelékenységi mutató, az eredmény, és a ráfordítás hányadosa. Ha ez gyenge, addig nehezen növelik a vállalkozások a bérköltségeket.
Sok lesz a tennivalója a megalakuló új kormánynak. Várjuk az intézkedéseket.
Lámpi Ferenc
Buda – Cash Brókerház Zrt
Veszprém
88-561-218