Rekordmélységbe esett a fogyasztói árindex szeptemberben a KSH ma közzétett gyorstájékoztatója szerint. Havi szinten a várt stagnálás helyett 0,2%-kal csökkentek az árak, ées összevetésben pedig 0,5%-os volt az áresés. Ezzel az előző két hónap enyhén pozitív inflációja után ismét visszatért a deflációs tartományba az árindex.
Az esés hátterében elsősorban az áll, hogy a bázisba bekerült a tavaly szeptemberi dohányáremelkedés, így ebben a körben a drágulás üteme 3,3%-ra esett vissza az előző havi 6,4%-ról (év/év). Emellett a pénzügyi tranzakciós illeték emelése is megjelent a bázishatásban, ami abban is tetten érhető, hogy a szolgáltatások áremelkedése 1,6%-ra lassult az augusztusi 2,7%-ról.
Mindezek mellett a rezsicsökkentés hatása továbbra is domináns a defláció kialakulásában, éves szinten 12,0%-kal esett a háztartási energia ára, hasonlóan az előző hónaphoz. Valamelyest növelte ugyanakkor az inflációt, hogy az élelmiszerek ára 0,2%-kal emelkedett (év/év), az előző havi 0,1%-os csökkenés után.
Az energia- és élelmiszeráraktól megtisztított magindex 1,4% volt (év/év), ami jelentős csökkenést mutat az augusztusi 2,5%-hoz képest. Persze ez is elsősorban a bázishatásokkal magyarázható, de ezzel együtt az inflációs rendkívül alacsony pályáját jelzi.
Kérdés, hogy mindezek, a lengyel jegybank vártnál nagyobb kamatcsökkentése, a Fed és az EKB továbbra is laza monetáris politikája valamint az erős forint láttán az MNB elgondolkodik-e a további kamatcsökkentésen. Erre egyre nagyobb esélyt látunk, ami viszont a forint árfolyamára is hatással lehet, főleg az elmúlt napok látványos erősödése után.
Lámpi Ferenc
Buda-Cash Brókerház Zrt
Veszprém