Ebből a posztból kiderül, mi történik, ha egymás mellé teszünk két (meglepő módon nem brit) kutatást. Ha ma még randid lesz, ne olvass tovább, keress inkább valami politikát, vagy mondjuk egy celebinterjút!
Először nézzük, mit találtak hollad kutatók! Az MTI által szemlézett, a Microbiome folyóiratban megjelent tanulmányuk szerint nyolcvanmillió baktériumot adunk át egy mindössze 10 másodperces csók alatt.
Az emberi szervezetben - a bőr felszínén és a testüregekben - több mint 100 billió (milliószor millió) baktérium él. Ezek közössége, az úgynevezett mikrobiom dinamikus kölcsönhatásban van az emberi szervezettel, összetételét nagymértékben befolyásolja a táplálkozás, az anyagcsere, a génállomány, az immunrendszer, de kihat rá az egyén kora és a környezetében élő személyek is. Ugyanakkor a mikrobiomnak meghatározó a szerepe az emésztésben, a tápanyagok szintézisében és a betegségek megelőzésében.
Remco Kort, a tanulmány vezető szerzője, az alkalmazott tudományos kutatások holland szervezete (TNO) mikrobiológiai és rendszerbiológiai részlegének az igazgatója a kutatás céljait összefoglalva kiemelte, hogy eddig még senki sem vizsgálta a csókolózás hatását a baktériumokra a szájüregben, ahol több mint 700 féle mikroorganizmus él.
A TNO és Amszterdam legújabb múzeuma, a mikroorganizmusokkal foglalkozó Micropia munkatársai 21 párt vontak be a kutatásba. A résztvevőknek mindenekelőtt egy kérdőívet kellett kitölteniük, részletesen taglalva csókolózási szokásaikat, majd a kutatók nyálmintát vettek mindenkitől. Az eredmények tanúsága szerint, ha egy pár viszonylag gyakran csókolózott, szájüregük mikroflórája hasonult egymáshoz. A baktériumok "uniformizálódása" különösen kifejezett volt azoknál a pároknál, amelyek naponta legalább kilencszer csókolóztak (valaki ezt számolja? Nekem még sosem jutott eszembe).
A vizsgálat során a "baktériumtranszfer" mértékét is kutatták. Ehhez a résztvevőkkel különböző baktériumösszetételű probiotikus italt itattak, amely egyebek mellett a tápcsatornában található lactobacillust és bifidobaktériumot is tartalmazta. Bensőséges csókváltás után kiderült, hogy a probiotikus baktériumok mennyisége megháromszorozódott a "fogadó fél" szájüregében. Ennek alapján számították ki, hogy egy 10 másodperces csók alatt 80 millió baktériumot adunk át.
A kutatás során az is bebizonyosodott, hogy míg a csókolózás gyakorisága befolyásolja a nyál mikroflórájának hasonlóságát, a nyelven megtelepedett baktériumok egybeesési fokára nincs kihatással.
Jegyezzük meg a fenti számadatot, és lapozzunk egy másik, ezúttal amerikai kutatásra, amiről a BBC híroldalán értesültem!
Az Arizonai Egyetem kutatói lakásunk különböző tárgyait vizsgálták, hogy kiderüljön, melyiken található a legtöbb baktérium. Kutatásuk alapján megállapították, hogy a WC-ülőkén négyzetcolonként 50 baktérium él, ami sokkolóan alacsony szám.
"Mikrobiológiai szempontból ez az egyik legtisztább tárgy, amivel összefuthatsz" - nyilatkozta Dr Chuck Gerba, az egyetem mikrobiológia-professzora. "Ez a mi viszonyítási alapunk, nem sok dolgot találunk, ami tisztább lenne egy WC-ülőkénél, ha baktériumokat keresünk."
A kutatásból kiderült, hogy egy konyhai vágódeszkán kétszázszor, egy konyharuhán húszezerszer, a mosogatószivacson pedig 200.000-szer több baktérium él, mint az ülőkén. A professzor szerint ez teljesen logikus is: annyira félünk az ülőkén rejtőző baciktól, hogy rendszeresen durva vegyszerekkel tisztítjuk azt, míg a konyhai eszközökre ritkábban engedjük rá a Domestost (és nem is biztos, hogy ezt érdemes megtenni).
Egy kevés méréssel és számolással kideríthetjük, hogy 50 baktérium/négyzetcolos fertőzöttség esetén egy WC-ülőkén nagyságrendileg hétezer baktérium él.
Gondolom, már rájöttél, mire megy ki a játék, de azért leírom. Ha nem akarod látni, még most lapozz át máshova!
A fent idézett két kutatás eredményeit egymás mellé téve az látszik, hogy
egy átlagos csókkal 11.000-szer több baktériumot gyűjtünk be, mintha körbenyalnánk a WC-ülőkét.
Mit is mondhatnék? Boldog Valentin-napot! Egyébként is, kit érdekelnek a tudósok? Engem biztosan nem.