A náthát okozó vírus nemcsak azért támad könnyebben a hidegben, mert a nyálkahártyák erei összehúzódnak, hanem maga a vírus is hatékonyabban szaporodik alacsony hőmérsékleten. A rhinovírusra (legtöbb felső légúti megbetegedés okozója) adott immunválasz hiánya fokozza a megbetegedést: a laboratóriumi kísérletek során az immunsejtek sokkal gyengébben védekeztek a kórokozók ellen 33Celsius-fokon, mint normális 37 fokos belső hőmérsékletünkön.
Az orrfolyás valódi okai:
Legtöbb ember orra a hideg időben még akkor is elkezd folyni, ha épp nem gyűrte le a rhinovírus. A víztiszta, bő váladék megjelenése a hidegre allergiás embereknél elterjedtebb, de kialakulásának leggyakoribb oka a hidegre adott reflexes idegi válasz, ami az orrnyálkahártya mirigyeit váladéktermelésre ingerli. Ez a típusú orrfolyás ugyan kellemetlen, de segíthet kimosni az esetlegesen beszippantott vírusokat, baktériumokat. Színének változása baktériumok jelenlétére utal, míg a megállíthatatlan orrfolyás általában a kezdődő nátha jele, így igyekszik megszabadulni a szervezet a kórokozóktól.
Miért pont az orrunk fázik?
Szervezetünknek nemcsak benti,meleg, száraz, és a kinti, hideg levegő váltakozása megterhelő, de maga a hideg is. A 37 Celsius-foknál nyolc-tíz fokkal alacsonyabb hőmérséklet még nem ad okot didergésre, mivel a testünket körbevevő hőköpeny, azaz magasabb hőmérsékletű levegőréteg védelmet nyújt. Ennél nagyobb hidegben viszont a hőköpeny már nem elég hatékony, ezt főleg az arcunkon érezzük, mivel ezt nem védi ruha. A testről felszálló melegből orrunkra jut a legkevesebb, tehát ez kezd fázni először. Testrészeink hideg elleni védekezésében az ott található zsírmennyiség és vérellátás is szerepet játszik: a fül, orr, térd, az ujjak nemcsak zsírszövetben szegényebbek, de vérellátásuk is csökkenhet amiatt, hogy a szervezet elsősorban a létfontosságú szerveket tartja melegen.