1970. április 22-én Denis Hayes amerikai egyetemi hallgató mozgalmat indított el a Föld védelmében. Azóta a diákból az alternatív energiaforrások világhírű szakértője lett. Már mozgalmának megindításakor több mint 25 millió amerikai állt mögé, ma pedig szinte az egész Földre kiterjed az általa kezdeményezett mozgalom. Ezernél több szervezet vesz részt benne. A Föld Napjának célja, hogy tiltakozó akciókkal hívják fel a figyelmet a környezetvédelem fontosságára. Magyarországon 1990 óta rendezik meg.
NÉHÁNY BESZÉDES ADAT:
- Évente 6,4 megatonnányi szén-dioxid keletkezik csak az okostelefonok töltésére használt villamos energia előállításánál.
- Évente 41,8 millió tonna, többségében súlyosan szennyező e-hulladék keletkezik világszerte.
- 2014 volt a valaha mért legmelegebb év, a globális átlaghőmérséklet több mint egy Celsius fokkal haladta meg a száz évvel korábbit.
- A világszerte megtermelt élelmiszer harmada, 1,3 milliárd tonna egyenesen a szemétbe vándorol, miközben egymilliárd ember éhezik.
- Egy hamburger kihajítása annyi, mintha 90 percig folyatnánk feleslegesen a csapból a vizet.
NÉHÁNY ÖTLET A HÁZTARTÁS KÖRNYEZETBARÁTABBÁ TÉTELÉRE:
- Gyűjtsük szelektíven a hulladékot otthon és munkahelyen!
- Ne terheljük a lerakókat – és így környezetünket – hasznosítható anyagokkal!
- A ruhákat, elektronikai eszközöket, használati tárgyakat ajánljuk föl másoknak, például segélyszervezeteknek, ha már nem kellenek!
- Van, amit már nem lehet használni, de anyagában még hasznosítható. Ezeket gyűjtsük szelektíven és vigyük el egy színes kukáig!
- A zöldhulladékokat komposztáljuk, vagy hívjuk az egyre több településen elérhető zöldjáratot!
- A veszélyes hulladékot – ilyen az elektromos és elektronikai hulladék, a lejárt szavatosságú gyógyszer, az elem, az akkumulátor, a gumiabroncs, a fénycső – vigyük a hulladékudvarba vagy használjuk ki a gyűjtőakciók valamelyikét!
- A használt olaj újrahasznosítható, a MOL kútjain kaphatunk üres tartályt. Ha megtöltjük, visszaveszik és felhasználják.
- Fogyasszunk minél gyakrabban GMO-mentes és bioélelmiszert!
- Használjunk újrahasznosított és biotermékeket!
- Fogyasszunk tudatosan: a petpalackos termékekkel szemben részesítsük előnyben az üveget még akkor is, ha nem visszaváltható!
- Éljen a csapvíz!
- Gyalogoljunk, bringázzunk, használjuk a tömegközlekedést!
- Ültessünk fát, virágot, kerti zöldséget, legyen saját fűszerkertünk!