Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Embernek maradni a Don-kanyarban

2015. augusztus 25. 21:37
Reményi József fotóiból nyílt kiállítás a Don-kanyarban szolgálatot teljesítő kórházvonatokról kedd délután.

A városháza aulájában szeptember 8-ig látogatható tárlat megnyitóján Brányi Mária alpolgármester elmondta: számára Nemeskürty István Requiem egy hadseregért című kötete jelenti azt a forrást és kiindulási alapot, ami a doni katasztrófa megismeréséhez hozzásegítette. Éppen ezért Nemeskürty gondolatait idézte fel.

Brányi MáriaBrányi Mária

„Az 1943-as sajtó és az uralkodó osztály agyonhallgatta ezt a vereséget, mert elkerülhetetlen volt, s ezt az állam vezetői is tudták. Kétszázezer embert cinikusan a halálba küldtek; aki közülük mégis életben maradt, veszedelmes propagandát hozott haza: a németek gyűlöletét, a szovjet emberek iránti megértést és azt a biztos meggyőződést, hogy őket szándékosan kergették pusztulásba.
De a 2. hadsereg másfél százezernyi halottjának megsiratása később is elmaradt. Valószínűleg azért, mert a vereség Horthy-Magyarország megérdemelt katonai veresége volt”

- írta Nemeskürty. A szerző feltette a kérdést:

"miért is gyászolná a nép Magyarországa az urak Magyarországának hadseregét?"

„Katonai irodalmunkban is közhely, hogy 1943. január 12-én Urivnál a 7. hadosztály s vele az egész hadsereg »órák alatt megfutott«. Szégyen, hallgassunk hát róla ősi nemzeti szokás szerint.

Pedig ezeket az embereket, ezt a százezernyi férfit egyszer el kell siratni. Mert zömében áldozatok voltak”

- idézte Nemeskürty szövegét Brányi Mária, aki e gondolatmenetre ráfűzve megállapította: a mi felelősségünk, hogy beszéljünk az ő áldozatukról, ismerjük meg a körülményeket és vonjuk le az általános érvényű tanulságokat. A kiállítás – a főhajtás lehetősége mellett – ezt a célt is szolgálja.

Reményi József 1911. július 8-án született Demecserben. A kereskedelmi iskola elvégzése után könyvelőként, gazdsázként alkalmazták Királytelken a Dessewfy-uradalomban. Az 1930-as évek végéna Tungsram Rt. alkalmazta számviteli szakemberként, majd a második világháborúban a Donnál szolgáló második magyar hadseregkórházvonatain szolgált az ellátásért felelős gazdasági vezetőként. A háború után nyugdíjazásáig a Tungsramnál dolgozott. 1998. júliusában hunyt el.

Véghné Reményi MáriaVéghné Reményi Mária

„Ezzel a kiállítással apánkat, és azokat a személyeket akartuk bemutatni, akik a világháború árnyékában is emberek tudtak maradni” – fogalmazott Véghné Reményi Mária, Reményi József főhadnagy lánya. A kórházvonatokon dolgozók többet is tettek a sebesültek elszállításánál és ellátásánál. Az iszonyú éhínségben a katonatársakon túl a környező lakosságot is ellátták a maradék élelmiszerrel. „Édesapámnak 1941-42-ben az volt a feladata, hogy felkészítse a magyar hadsereget a háborúra, járták az országot és terményt gyűjtöttek be, ezt mutatja be a kiállítás első része; a második a katonáknak a vasútállomásokon várakozó hozzátartozóit, majd a kórházvonat életét, a háború helyszíneit és pusztítását mutatja be.”

Schöngrundtner Tamás
Domján Attila
további cikkek
Hogyan ünnepelnek a különböző országokban? Hogyan ünnepelnek a különböző országokban? A karácsony a szeretet, a béke és az összetartozás ünnepe, amelyet világszerte eltérő szokásokkal ünnepelnek. Bár gyökerei a keresztény hitvilágból származnak, a különböző kultúrák sokszínűsége számos egyedi hagyományt hozott létre. tegnap 16:18 Karácsonyi ízek a világ körül Karácsonyi ízek a világ körül A karácsony nemcsak a szeretet és a családi összejövetelek ünnepe, hanem a gasztronómiai kalandoké is. Ahány ország, annyi szokás – és ez különösen igaz az ünnepi asztalokra. A helyi kultúra, történelem és ízvilág keveréke teszi egyedivé a karácsonyi ételeket, amelyek gyakran generációról generációra öröklődnek. Szerkesztőségünk most képletesen elutazott a világ különböző nemzeteinek ünnepi konyháiban, hogy megismerjük, milyen fogások varázsolják felejthetetlenné az ünnepeket! 2024. december 21. 17:29 Újra megjelent Darnay Kálmán: Kaszinózó táblabírák I-II. – korfestő történeti tréfák című könyve kultúra Újra megjelent Darnay Kálmán: Kaszinózó táblabírák I-II. – korfestő történeti tréfák című könyve 2024. december 18. 13:51 A múlt ízei: Bélafi László és az MI által újraálmodott 'békebeli sütemények' A múlt ízei: Bélafi László és az MI által újraálmodott 'békebeli sütemények' A magyar gasztronómia öröksége az identitásunk egyik legszínesebb és legizgalmasabb területe, amely generációk történeteit hordozza magában. Bélafi László két recepteskötete, az „Ükanyám Békebeli Süteményei” és a Réthy Erzsébet receptjeit bemutató második kötet egyaránt tisztelgés a múlt előtt és kísérlet arra, hogy a hagyományok a modern kor eszközeivel újjáéledjenek. 2024. december 18. 17:18

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.