Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C

„Mekkora bolond ez a Conan Doyle!”

2015. október 8. 21:24
Mihez kezd Sherlock Holmes, ha kimozdítjuk a komfortzónájából?

Sherlock Holmes történetei – bár megbízható bevételt jelentettek szerzőjüknek – sosem voltak Sir Arthur Conan Doyle kedvencei. Az író attól tartott – mint kiderült, nem alaptalanul –, hogy a detektívtörténetek miatt nem kapnak kellő figyelmet szépirodalmi törekvései. Igaza lett, míg történelmi regényeit csak a legelszántabbak olvassák, Sherlock Holmes több mint száz év elteltével is a közönség kedvence.

Megkockáztatom, Sherlock Holmes a világirodalom legismertebb karaktere. Nevét a világ bármely táján kimondva az emberek azonnal tudni fogják, kiről beszélünk. A hosszú kabátos, vadászsapkás, pipázó nyomozó figurája azok számára is ismert, akik még soha nem olvasták Conan Doyle történeteit – vagy akár még olvasni sem tudnak.

Nem csoda, hogy boldog-boldogtalan megírta a maga detektívtörténetét. Most egy olyan könyvet ajánlok, aminek szerzői jó érzékkel mozdították ki Holmest a komfortzónájából, abból a közegből, ahol mindig mindenre van logikus magyarázat.

Nemrég jelent meg az Ad Astra Kiadó gondozásában a Sherlock Holmes lehetetlen kalandjai című novellagyűjtemény. Az antológia különlegessége, hogy a detektív által oly nagyra tartott racionalitást kezdi ki, és a főhősöket lehetetlenebbnél lehetetlenebb kihívások elé állítja. A kötetbe díjnyertes horror, fantasy és sci-fi szerzők műveit válogatták be, köztük olyan húzónevek is szerepelnek, mint Stephen King, Neil Gaiman vagy Anthony Burgess.

Több szerző is kapva kapott az alkalmon, hogy a legendás nyomozót a viktoriánus kor fantasztikus irodalmának világaiban állítsa próbák elé. A kötetben így találhatunk H. P. Lovecraft Cthulhu-mítoszát idéző horrort, H. G. Wells sci-fijéhez illő kalandot a gravitációmódosítóval, de kapunk gabonaköröket, párhuzamos univerzumot és kísérteteket is.

„Mekkora bolond ez a Conan Doyle!”

A címben lévő megjegyzést maga Sherlock fogalmazza meg a kötet egyik novellájában. Tudvalevő, hogy az éles eszű detektívvel szemben az író hitt a tündérek és koboldok létezésében, hiszékenységét kihasználva pedig szélhámosok több alkalommal is komoly pénzt szedtek el tőle. Vonda N. McIntyre kihasználja a ziccert, írásában találkozik Conan Doyle és Holmes, a detektív pedig sommás véleményt mond teremtőjéről.

Az antológiák szokásos hátránya az ingadozó minőség, ami ezúttal is tetten érhető. Ez azonban ne ijesszen el senkit, Conan Doyle karakterei a lehetetlen körülmények között is kiválóan működnek, a Sherlock Holmes lehetetlen kalandjai pedig igazán szórakoztató olvasmány.

Ha már Sherlock: a BBC nagy sikerű sorozata karácsonyi különkiadással készül (hagyományosan a brit televíziók népszerű műsoraik ünnepi epizódjaival töltik fel a karácsony estét, habár a Love Actually-t ott is szénné ismétlik). A széria különlegessége, hogy Conan Doyle novelláit napjainkba helyezve dolgozza fel, karácsonykor azonban az eredeti, viktoriánus környezetben láthatjuk majd a szereplőket.

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55 Minek nevezzelek? Hétvezér Minek nevezzelek? A köztereknek van egy hivatalos neve, de néha a köznyelv felülírja ezeket és általában az utóbbi nyer. Veszprém egyik lépcsőjénél pár év múlva kiderül, hogy valóban törvényszerű-e mindez. 2024. október 20. 23:06 Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Hétvezér Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Bizonyára mindannyian hordozunk magunkban megfeleléseket, nem csak önmagunk, nem csak a szüleink és közeli hozzátartozóink, szeretteink felé, hanem megfoghatatlan, körbe határolhatatlan dolgok felé is, mint a világ. A sejtjeinkig berögzült megfelelésekre történő ráismerés igazi felszabadultságot hozhat, de ezen túl nem árt elengedni is azokat... Akinek nem inge, persze ne vegye magára. 2024. október 7. 21:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.