Sherlock Holmes történetei – bár megbízható bevételt jelentettek szerzőjüknek – sosem voltak Sir Arthur Conan Doyle kedvencei. Az író attól tartott – mint kiderült, nem alaptalanul –, hogy a detektívtörténetek miatt nem kapnak kellő figyelmet szépirodalmi törekvései. Igaza lett, míg történelmi regényeit csak a legelszántabbak olvassák, Sherlock Holmes több mint száz év elteltével is a közönség kedvence.
Megkockáztatom, Sherlock Holmes a világirodalom legismertebb karaktere. Nevét a világ bármely táján kimondva az emberek azonnal tudni fogják, kiről beszélünk. A hosszú kabátos, vadászsapkás, pipázó nyomozó figurája azok számára is ismert, akik még soha nem olvasták Conan Doyle történeteit – vagy akár még olvasni sem tudnak.
Nem csoda, hogy boldog-boldogtalan megírta a maga detektívtörténetét. Most egy olyan könyvet ajánlok, aminek szerzői jó érzékkel mozdították ki Holmest a komfortzónájából, abból a közegből, ahol mindig mindenre van logikus magyarázat.
Nemrég jelent meg az Ad Astra Kiadó gondozásában a Sherlock Holmes lehetetlen kalandjai című novellagyűjtemény. Az antológia különlegessége, hogy a detektív által oly nagyra tartott racionalitást kezdi ki, és a főhősöket lehetetlenebbnél lehetetlenebb kihívások elé állítja. A kötetbe díjnyertes horror, fantasy és sci-fi szerzők műveit válogatták be, köztük olyan húzónevek is szerepelnek, mint Stephen King, Neil Gaiman vagy Anthony Burgess.
Több szerző is kapva kapott az alkalmon, hogy a legendás nyomozót a viktoriánus kor fantasztikus irodalmának világaiban állítsa próbák elé. A kötetben így találhatunk H. P. Lovecraft Cthulhu-mítoszát idéző horrort, H. G. Wells sci-fijéhez illő kalandot a gravitációmódosítóval, de kapunk gabonaköröket, párhuzamos univerzumot és kísérteteket is.
„Mekkora bolond ez a Conan Doyle!”
A címben lévő megjegyzést maga Sherlock fogalmazza meg a kötet egyik novellájában. Tudvalevő, hogy az éles eszű detektívvel szemben az író hitt a tündérek és koboldok létezésében, hiszékenységét kihasználva pedig szélhámosok több alkalommal is komoly pénzt szedtek el tőle. Vonda N. McIntyre kihasználja a ziccert, írásában találkozik Conan Doyle és Holmes, a detektív pedig sommás véleményt mond teremtőjéről.
Az antológiák szokásos hátránya az ingadozó minőség, ami ezúttal is tetten érhető. Ez azonban ne ijesszen el senkit, Conan Doyle karakterei a lehetetlen körülmények között is kiválóan működnek, a Sherlock Holmes lehetetlen kalandjai pedig igazán szórakoztató olvasmány.
Ha már Sherlock: a BBC nagy sikerű sorozata karácsonyi különkiadással készül (hagyományosan a brit televíziók népszerű műsoraik ünnepi epizódjaival töltik fel a karácsony estét, habár a Love Actually-t ott is szénné ismétlik). A széria különlegessége, hogy Conan Doyle novelláit napjainkba helyezve dolgozza fel, karácsonykor azonban az eredeti, viktoriánus környezetben láthatjuk majd a szereplőket.