Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C

Mit bír el a lelkiismeret?

2015. november 8. 17:07
Tizenkét ember és egy asztal. Azt gondolnánk, ez igencsak kevés egy feszes, magával ragadó, és az emberségről mégis sokat mondó történethez.

Valójában épp elég, és ennek fényében erőlködésnek tűnnek azok a filmek, amelyeknek CGI-parádéra van szükségük, hogy felhívják magukra a figyelmet.

Az 1957-ben bemutatott Tizenkét dühös ember az esküdtek munkáját mutatja be, akiknek egy gyilkossági ügyben kell egyhangú ítéletet hozniuk.

A film kemény társadalomkritikát fogalmaz meg. Rámutat az amerikai igazságszolgáltatási rendszer legfőbb hiányosságára, ez pedig az emberi tényező. Az esküdtek simán halálba küldhetnek valakit, csak hogy mielőbb lezárják az ügyet, és lehetőleg hazaérjenek vacsorára – vagy ami még rosszabb, mert fel sem merül bennük, hogy egy nyomornegyedben élő fekete fiú ártatlan is lehet. Ez egyszersmind kritika az egyén felé is: vajon értékes számunkra az élet? Vajon többet ér egy ember élete, mint az esti focimeccs? Vajon mennyit ér számunkra az élet, ha öt percig sem gondolkozunk, mielőtt kimondjuk a halálos ítéletet?

Soha nem tudjuk meg, hogy a vádlott, akinek sorsáról a tizenkét esküdtnek dönteni kell, valóban bűnös-e, azonban a film legnagyobb dilemmáját éppen ez a bizonytalanság adja. A tizenkét ember úgy ül le az asztalhoz, hogy egyikük sem tartja ártatlannak a fiút, és a kialakuló vita tárgya sem az ártatlanság bizonyítása. A film központi fogalma a reasonable doubt, az észszerű kétkedés.

Az igazi kérdés tehát, hogy melyik esetben tudunk nyugodtabban elszámolni a lelkiismeretünkkel?

Ha felmentünk egy gyilkost; vagy ha halálra ítélünk egy embert, akit ugyan 95% biztossággal bűnösnek tartunk, de ott az az öt százalék esély arra, hogy egy ártatlant ültetünk a villamosszékbe?

A történetet jegyző Reginald Rose leteszi a garast az egyik válasz mellett, míg azonban eljutunk a végkifejletig, megismerhetjük az asztal körül ülő, egymástól nagyon különböző karaktereket, akik – bár archetípusokat jelenítenek meg, gondolkodásmódokat szimbolizálnak – életszerűek, ráismerhetünk bennük azokra, akikkel nap mint nap találkozunk. A rendező Sidney Lumet a véleményét sem rejti véka alá; míg a halálos ítélet mellett a legvégsőkig kitartó férfi (Lee J. Cobb) iránt – aki családi traumáit projektálja az ügyre – szánalmat és rokonszenvet ébreszt, a bűnösség mellett előítéletei miatt kardoskodó esküdtnek még azok is hátat fordítanak, akik az ítélet kérdésében egy véleményen vannak vele.

A prímet a nyolcas esküdt szerepében Henry Fonda viszi, ő az, aki társait a vádlott felmentéséről igyekszik meggyőzni. Váratlan prezentációi mellett ügyesen bánik a szavakkal is, és rendre vitapartnereivel mondatja ki a saját érvelésüket megcáfoló tételmondatokat.

Ritka pillanat a filmtörténelemben, amikor az alkotók olyan tükröt tartanak elénk, melyben tűélesen kirajzolódnak saját gyarlóságaink. Élet vagy halál? Melyiket bírja el jobban a lelkiismeret?

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55 Minek nevezzelek? Hétvezér Minek nevezzelek? A köztereknek van egy hivatalos neve, de néha a köznyelv felülírja ezeket és általában az utóbbi nyer. Veszprém egyik lépcsőjénél pár év múlva kiderül, hogy valóban törvényszerű-e mindez. 2024. október 20. 23:06 Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Hétvezér Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Bizonyára mindannyian hordozunk magunkban megfeleléseket, nem csak önmagunk, nem csak a szüleink és közeli hozzátartozóink, szeretteink felé, hanem megfoghatatlan, körbe határolhatatlan dolgok felé is, mint a világ. A sejtjeinkig berögzült megfelelésekre történő ráismerés igazi felszabadultságot hozhat, de ezen túl nem árt elengedni is azokat... Akinek nem inge, persze ne vegye magára. 2024. október 7. 21:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.