Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C

Ebben a világban már élni sem lehet?

2015. november 15. 19:01
Kíváncsi lennék, ha ma is élne még John Lennon, vajon ugyanolyan meggyőződéssel tudná-e énekelni az Imagine sorait, mint 34 évvel ezelőtt.

Vagy netán őt is ugyanúgy utolérné az általános kiábrándultság, mint a globális társadalom nagy részét, és beállna azok sorába, akik egyenesen nevetség tárgyának tekintik a világbékét és a hasonló nagy eszméket? Tényleg menthetetlenül veszett a világ és minden csak egyre rosszabb lesz, vagy nagyszüleink, szüleink sóhajai az egykor volt szép időkről valójában nosztalgikus túlkapások?

Tagadhatatlan, hogy a jelen körülmények nem éppen késztetnek álmodozásra. A politika leszerepelt, az EU falai már nem csak repedeznek, hanem lassan leomlanak, a bolygó a globális felmelegedés és a klímaváltozás következtében folyamatosan pusztul, emberek milliói élnek a létminimum alatt, a tolerancia időnként csak papíron létezik, ahogy a szabadság is, a háborús övezetek és a terrorcselekmények száma pedig egyre nő. Egyszóval, nem áll túl jól a szénánk.

Naivitás és illuzórikus elképzelés lenne azonban az ellenkezőjét állítani, miszerint régen minden jobb volt. Az ok-okozat törvénye szerint ugyanis a lesújtó nagy igazság az, hogy a jelenlegi problémáink nagy része bizony nem a semmiből nőtt ki, sokkal inkább tünetei egy lappangó „betegségnek”. 20, 30, 40 vagy 50 évvel ezelőtt is ugyanúgy konfliktusok sokasága szabdalta szét a világot, legfeljebb kevesebb publicitást kaptak, mint ma.

1963-ban, amikor Martin Luther King megtartotta híres Van egy álmom… kezdetű beszédét az egyenlőségről, bizonyos szempontból semmivel sem volt könnyebb helyzetben, hiszen ugyanúgy az elnyomás közepette kellett felszólalnia. Ahogy egyébként a nyilvánvalóan kiváltságos helyzetben lévő John Lennon (világsztárként azért annyira nem lehetett rossz sorsa) sem puszta marketingfogásból írta meg az Imagine-t, hanem mert közben hidegháború folyt.

Ma valahogy mégis mintha kikoptak volna a nagy eszmék, világbékéről beszélni pedig már-már ciki, de legalábbis irreális. Persze, ha őszinte akarok lenni, én sem hiszem azt, hogy a közeljövőben bármikor is reális esély lenne a Lennon által elképzelt világra – a közelmúlt eseményeit figyelembe véve főleg nem. Egyáltalán nem törekedni valami jobbra, tökéletesen pesszimistán gondolkodni, passzívan elvegetálni és bezárkózni a saját kis világunkba viszont veszélyes, mert épp ezzel lehet a legjobban kiszolgáltatni magunkat.

Talán ma már nincsenek olyan nagy ikonok, akiknek a nevét az egész világ ismerné, és komoly befolyással bírnának az emberek gondolkodására, de ugyanúgy vannak még, akik kiállnak egy fontos ügy mellett és példát mutatnak. Ott van például a fiatal, Nobel-békedíjas pakisztáni lány, Malala Yousafzai, akit 15 évesen fejbelőttek a tálibok, mert azt merte hangoztatni, hogy a lányokat is megilleti a tanuláshoz való jog. Megtehette volna, hogy miután felépült a súlyos sérülésből, egész egyszerűen visszavonul és meghunyászkodik, ő azonban azóta is elkötelezetten folytatja tevékenységét. Azt hiszem, lenne mit tanulni tőle.

Malala esete ráadásul egy másik fontos dologra is rávilágít: arra, hogy a tanulás, a tájékozottság elképesztő erővel bír. A tudatlanság ugyanis együtt jár a félelemmel, a félelem pedig a gyűlölettel. A láncolat végén pedig mindenki tudja, mi áll.

Bertalan Melinda
további cikkek
Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55 Minek nevezzelek? Hétvezér Minek nevezzelek? A köztereknek van egy hivatalos neve, de néha a köznyelv felülírja ezeket és általában az utóbbi nyer. Veszprém egyik lépcsőjénél pár év múlva kiderül, hogy valóban törvényszerű-e mindez. 2024. október 20. 23:06 Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Hétvezér Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Bizonyára mindannyian hordozunk magunkban megfeleléseket, nem csak önmagunk, nem csak a szüleink és közeli hozzátartozóink, szeretteink felé, hanem megfoghatatlan, körbe határolhatatlan dolgok felé is, mint a világ. A sejtjeinkig berögzült megfelelésekre történő ráismerés igazi felszabadultságot hozhat, de ezen túl nem árt elengedni is azokat... Akinek nem inge, persze ne vegye magára. 2024. október 7. 21:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.