Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. május 9. Gergely
Veszprém
11°C
2024. május 9. Gergely
Veszprém
11°C

Ebben a világban már élni sem lehet?

2015. november 15. 19:01
Kíváncsi lennék, ha ma is élne még John Lennon, vajon ugyanolyan meggyőződéssel tudná-e énekelni az Imagine sorait, mint 34 évvel ezelőtt.

Vagy netán őt is ugyanúgy utolérné az általános kiábrándultság, mint a globális társadalom nagy részét, és beállna azok sorába, akik egyenesen nevetség tárgyának tekintik a világbékét és a hasonló nagy eszméket? Tényleg menthetetlenül veszett a világ és minden csak egyre rosszabb lesz, vagy nagyszüleink, szüleink sóhajai az egykor volt szép időkről valójában nosztalgikus túlkapások?

Tagadhatatlan, hogy a jelen körülmények nem éppen késztetnek álmodozásra. A politika leszerepelt, az EU falai már nem csak repedeznek, hanem lassan leomlanak, a bolygó a globális felmelegedés és a klímaváltozás következtében folyamatosan pusztul, emberek milliói élnek a létminimum alatt, a tolerancia időnként csak papíron létezik, ahogy a szabadság is, a háborús övezetek és a terrorcselekmények száma pedig egyre nő. Egyszóval, nem áll túl jól a szénánk.

Naivitás és illuzórikus elképzelés lenne azonban az ellenkezőjét állítani, miszerint régen minden jobb volt. Az ok-okozat törvénye szerint ugyanis a lesújtó nagy igazság az, hogy a jelenlegi problémáink nagy része bizony nem a semmiből nőtt ki, sokkal inkább tünetei egy lappangó „betegségnek”. 20, 30, 40 vagy 50 évvel ezelőtt is ugyanúgy konfliktusok sokasága szabdalta szét a világot, legfeljebb kevesebb publicitást kaptak, mint ma.

1963-ban, amikor Martin Luther King megtartotta híres Van egy álmom… kezdetű beszédét az egyenlőségről, bizonyos szempontból semmivel sem volt könnyebb helyzetben, hiszen ugyanúgy az elnyomás közepette kellett felszólalnia. Ahogy egyébként a nyilvánvalóan kiváltságos helyzetben lévő John Lennon (világsztárként azért annyira nem lehetett rossz sorsa) sem puszta marketingfogásból írta meg az Imagine-t, hanem mert közben hidegháború folyt.

Ma valahogy mégis mintha kikoptak volna a nagy eszmék, világbékéről beszélni pedig már-már ciki, de legalábbis irreális. Persze, ha őszinte akarok lenni, én sem hiszem azt, hogy a közeljövőben bármikor is reális esély lenne a Lennon által elképzelt világra – a közelmúlt eseményeit figyelembe véve főleg nem. Egyáltalán nem törekedni valami jobbra, tökéletesen pesszimistán gondolkodni, passzívan elvegetálni és bezárkózni a saját kis világunkba viszont veszélyes, mert épp ezzel lehet a legjobban kiszolgáltatni magunkat.

Talán ma már nincsenek olyan nagy ikonok, akiknek a nevét az egész világ ismerné, és komoly befolyással bírnának az emberek gondolkodására, de ugyanúgy vannak még, akik kiállnak egy fontos ügy mellett és példát mutatnak. Ott van például a fiatal, Nobel-békedíjas pakisztáni lány, Malala Yousafzai, akit 15 évesen fejbelőttek a tálibok, mert azt merte hangoztatni, hogy a lányokat is megilleti a tanuláshoz való jog. Megtehette volna, hogy miután felépült a súlyos sérülésből, egész egyszerűen visszavonul és meghunyászkodik, ő azonban azóta is elkötelezetten folytatja tevékenységét. Azt hiszem, lenne mit tanulni tőle.

Malala esete ráadásul egy másik fontos dologra is rávilágít: arra, hogy a tanulás, a tájékozottság elképesztő erővel bír. A tudatlanság ugyanis együtt jár a félelemmel, a félelem pedig a gyűlölettel. A láncolat végén pedig mindenki tudja, mi áll.

Bertalan Melinda
további cikkek
Film az élet: híres jeleneteket újraalkotva utazik ez a pár Hétvezér Film az élet: híres jeleneteket újraalkotva utazik ez a pár Bizonyára mindenkivel megesett már, hogy utazás közben, ikonikus filmes és sorozatos helyszíneken járva egy picit a „fikció része lett”: pózba vágta magát és úgy tett a kamera előtt, mintha az adott filmjelenet hőse lenne. Többségünk esetében ez csak spontán poénkodás, akad azonban, aki egyenesen erre szervezi rá a nyaralását. 2024. május 5. 22:24 Senki sem nézi, de mindenki látja – bizonyítottan tévéfüggő a magyar Hétvezér Senki sem nézi, de mindenki látja – bizonyítottan tévéfüggő a magyar A csattanót az elején lelövöm: minden korosztályt beleértve a magyarok átlagosan 4 óra 49 percet tévéznek egy nap. Ezzel hazánk a top 10-ben van világszinten, ami azért is furcsa, mert egyre többször hangzik el a mondat: „Nekem tévém sincs, vagy már rég felmondtam a kábelszolgáltatónál. Csak a Netflix van.” Akkor mégis hogyan jön ki a matek? Kik ezek a tévéfüggő emberek és mit néznek a fekete dobozban? 2024. április 22. 1:29 Hófehérke kakaó színű, Shakespeare Júliája pedig afro-amerikai – klasszikus-kedvelő egyenlő rasszista? Hófehérke kakaó színű, Shakespeare Júliája pedig afro-amerikai – klasszikus-kedvelő egyenlő rasszista? Valamikor réges-régen egy királynő ült az ablakánál, varrogatott és közben nézte, hogy hullik a hó. Megszúrta az ujját, és pár csepp vére az ablakpárkányon gyűlt hóra esett. Míg a vért nézte a havon, azt kívánta, hogy bárcsak olyan gyermeke születne, akinek bőre fehér, mint a hó, az ajkai pirosak, mint a vér, és a haja fekete, akár az ében.    2024. április 14. 22:06 A vegán életmód és a fogadtatása Eszter A vegán életmód és a fogadtatása Nem, ez nem egy táplálkozási tanácsadás lesz arról, miként érdemes jó és megfelelő tápanyagú termékeket a szervezetünkbe vinni, csupán azon tapasztalatokat osztom most meg, amelyekkel egy kezdő, félig vegán szembesülök az elmúlt időszakban, ami a környezet reakcióját illeti. 2024. április 7. 22:50

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.