A türelem egy olyan fogalom, amelyet kisgyermek korunk óta nap mint nap hallunk, először szüleink kérnek türelmet, majd egyre többször önmagunkat presszionáljuk ugyanerre.
„A türelem rózsát terem“
Az alábbi óvodáskorú gyerekekkel végzett kísérletben a készítők azt vizsgálták, hogy ellen tudunk-e állni az azonnali jutalomnak, és türelmesen várjuk-e, ha valami sokkal jobbal, többel kecsegtet a jövő. A gyerekek elé édességet tettek és rájuk bízták a döntést. Megehetik azonnal, de ha türelmesen várnak, többet kapnak. Érdemes megnézni a videót.
Sok esetben nagyon nehéz türelmesnek lenni és nem elveszíteni az önuralmunkat. Legtöbbször külső tényezőkben és embertársainkban keressük a hibát, úgy gondoljuk, hogy hátráltatnak valamiben, ami dühöt vált ki belőlünk. A kutatók szerint a türelmetlenség ellen a leghatékonyabb módszer éppen az, ha többet várakozunk. Türelmesebben pedig jobb döntéseket hozhatunk.
A Chicago Egyetem Booth Üzleti Iskolájának szakemberei számos kísérletet és kutatást végeztek, amelyekből megállapították, hogy
ha az embereknek várniuk kell valamire, akkor magasabbra értékelik azt a dolgot, amire várnak, ezáltal pedig türelmesebbé is válnak.
A pszichológusok mindezt azzal magyarázzák, hogy miként másokat azáltal ismerünk meg, hogy megfigyeljük, hogyan viselkednek; azt, hogy mi mit akarunk és mit szeretünk, úgy tudjuk meg, ha felmérjük saját viselkedésünket. Ennek eredménye az, hogy amire sokat várunk, azt automatikusan értékesnek fogjuk tartani. Ezek szerint a várakozás türelemhez vezet.
Az adventi időszakban a karácsony közeledtével vagyunk leginkább hajlamosak a türelmetlenségre, pedig az ünnep ennek éppen az ellenkezőjéről kellene, hogy szóljon. Sokkal jobban járunk, ha elfogadjuk, a tényt, hogy az idő a maga ütemében telik, nem lehet és nem is érdemes siettetni.