Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. május 9. Gergely
Veszprém
11°C
2024. május 9. Gergely
Veszprém
11°C

Mit várok az új Csillagok Háborújától?

2015. december 15. 21:07
Csütörtök éjfélkor mutatkozik be az Ébredő erő a magyar mozikban, amiről pénteken ugyanebben a rovatban spoilermentes villámkritikát is írok majd, de előtte érdemes néhány sort szentelni annak, hogy mit várok a filmtől.

Azt, hogy ne akarjon több lenni annál, ami.

A Csillagok Háborúja rajongói között konszenzus van azzal kapcsolatban, hogy az eredeti trilógia zseniális, az előzmény-trilógia viszont katasztrofális. Ennek egyetlen oka van.

Jar-jar.

Na jó, akkor kettő. Az előzmény-trilógia nagy hibája, hogy igazán sci-fi akart lenni, pedig az eredeti filmet az tette sikeressé, hogy „csak” egy űrmese volt. George Lucas egyszerűen fogta az univerzális, kultúráktól független népmesei alapmotívumokat, és futurisztikus környezetbe helyezte őket. Ezt ő maga sem titkolta, sőt, még fel is hívja a néző figyelmét azzal, hogy egy klasszikus népmesei szófordulattal kezdi minden egyes epizódját („réges-régen, egy messzi-messzi királyságban galaxisban”).

A népmesei sémák jól felismerhetők. Ilyenek a személyiség nélküli, klasszikus archetípusokat képviselő papírmasé karakterek, mint a szegény legény (Luke), aki elindul megmenteni a királylányt (Leia), út közben találkozik zsiványokkal (Han), akik eleinte szimpla bűnözőnek tűnnek de kiderül hogy helyén van a szívük; esetleg találkozik beszélő vagy más kunsztokra képes állatokkal (bocs Chewbacca), hogy végül megküzdjön a gonosz varázslóval (Vader), aki rettegésben tartja a négyszögletű kerekerdőt. Ehhez még ízlés szerint hozzá lehet adni egy csipetnyi öreg bölcset, aki lehetőleg meghal a történet első harmadában (később persze visszatérhet), mert ugye a Gyűrűt mégiscsak Frodónak kell elvinnie Mordorba.

Szintén népmesei motívum, hogy a szürkének nincs ötven árnyalata: a fehér fehér, a fekete fekete, és mindig az is volt (a sötét oldal-világos oldal szóhasználattal Lucas ezt is egyértelművé teszi). Ha pedig a fekete véletlenül a Jedi visszatér végére mégis fehérré válna, akkor onnantól kezdve teljesen és megkérdőjelezhetetlenül fehér, és Obi-Wan szelleme is csak barátságosan mosolyog Anakin szellemére, ahelyett, hogy megkérdezné, hogy van képe odamenni közéjük azok után, hogy az összes közös barátjukat a saját kezével végezte ki három résszel korábban.

A fent leírtak a legtöbb filmnél kemény kritikát és csúfos bukást jelentenének, a mese műfajában viszont alapkövetelmények.

Az előzmény-trilógia azon bukott meg (már ha ezt nevezhetjük bukásnak, én pl nagyon szívesen buknék így), hogy sci-fi akart lenni, és a műfajra jellemző stílusjegyeket aggatott magára. Például megmagyarázta a megmagyarázhatatlant, hogy tudniillik midichlorian nevű mikrobák termelik az Erőt. Aztán megpróbált társadalomkritikai észrevételeket tenni a Kereskedelmi Szövetség blokádjával meg a szenátusi jelenetekkel.

Nem is beszélve arról, hogy kísérletet tett Anakin karakterfejlődésének bemutatására, hogy elmagyarázza, hogyan válik egy cuki szőke kisfiúból pszichopata sorozatgyilkos. Igen, a Breaking Bad-nek jól állt a lassan a bűn legmélyebb bugyraiba süllyedés fázisainak ábrázolása, de a mese műfaja ezt nem viseli el.

És persze Jar-jar.

Szóval azt várom, hogy Abrams egy igazi mesét mondjon el papírmasé karakterekkel, erős kontrasztokkal, lehetőleg poros lepusztult helyszínekkel; és külön boldog lennék, ha az eredeti trilógiához képest másféle történetet vázolna másféle archetípusok szerepeltetésével.

Folyt. köv. pénteken ugyanitt.

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Film az élet: híres jeleneteket újraalkotva utazik ez a pár Hétvezér Film az élet: híres jeleneteket újraalkotva utazik ez a pár Bizonyára mindenkivel megesett már, hogy utazás közben, ikonikus filmes és sorozatos helyszíneken járva egy picit a „fikció része lett”: pózba vágta magát és úgy tett a kamera előtt, mintha az adott filmjelenet hőse lenne. Többségünk esetében ez csak spontán poénkodás, akad azonban, aki egyenesen erre szervezi rá a nyaralását. 2024. május 5. 22:24 Senki sem nézi, de mindenki látja – bizonyítottan tévéfüggő a magyar Hétvezér Senki sem nézi, de mindenki látja – bizonyítottan tévéfüggő a magyar A csattanót az elején lelövöm: minden korosztályt beleértve a magyarok átlagosan 4 óra 49 percet tévéznek egy nap. Ezzel hazánk a top 10-ben van világszinten, ami azért is furcsa, mert egyre többször hangzik el a mondat: „Nekem tévém sincs, vagy már rég felmondtam a kábelszolgáltatónál. Csak a Netflix van.” Akkor mégis hogyan jön ki a matek? Kik ezek a tévéfüggő emberek és mit néznek a fekete dobozban? 2024. április 22. 1:29 Hófehérke kakaó színű, Shakespeare Júliája pedig afro-amerikai – klasszikus-kedvelő egyenlő rasszista? Hófehérke kakaó színű, Shakespeare Júliája pedig afro-amerikai – klasszikus-kedvelő egyenlő rasszista? Valamikor réges-régen egy királynő ült az ablakánál, varrogatott és közben nézte, hogy hullik a hó. Megszúrta az ujját, és pár csepp vére az ablakpárkányon gyűlt hóra esett. Míg a vért nézte a havon, azt kívánta, hogy bárcsak olyan gyermeke születne, akinek bőre fehér, mint a hó, az ajkai pirosak, mint a vér, és a haja fekete, akár az ében.    2024. április 14. 22:06 A vegán életmód és a fogadtatása Eszter A vegán életmód és a fogadtatása Nem, ez nem egy táplálkozási tanácsadás lesz arról, miként érdemes jó és megfelelő tápanyagú termékeket a szervezetünkbe vinni, csupán azon tapasztalatokat osztom most meg, amelyekkel egy kezdő, félig vegán szembesülök az elmúlt időszakban, ami a környezet reakcióját illeti. 2024. április 7. 22:50

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.